Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sigortacılık Ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sigortacılık Ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümü nedir, Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 653 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümü nedir?

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümü, risk değerlendirme, risk yönetimi ve finansal planlama alanlarında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu program, öğrencilere sigorta işlemleri, sigorta şirketlerinin faaliyetleri, sigortacılık ve aktüerya prensipleri, risk değerlendirmesi ve yönetimi, finansal analiz ve planlama gibi konularda teorik ve pratik bilgi vermektedir.

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri mezunu ne iş yapar?

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümünden mezun olanlar, sigorta şirketlerinde, finansal danışmanlık firmalarında, bankalarda, sigorta brokerliği firmalarında, devlet kurumlarında ve aktüerya firmalarında çalışabilirler. Mezunlar, prim hesaplaması, risk değerlendirmesi, hasar hesaplaması, sigorta poliçeleri ve tazminat taleplerinin incelenmesi, sigorta şirketlerinin finansal analizi ve risk yönetimi konularında çalışabilirler. Ayrıca, sigorta sektöründe yasal düzenlemelerin yapılması ve sigortacılık sektörü hakkında araştırmalar yapmak gibi iş olanakları da mevcuttur.

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümü dersleri nelerdir?

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Finansal Matematik
  • Uygulamalı İstatistik
  • Sigortacılık ve Risk Yönetimi
  • Aktüeryal Matematik
  • Sigorta Hukuku
  • Sosyal Güvenlik Sistemleri
  • Yaşam Sigortaları
  • Genel Sigortalar
  • Reasürans
  • Sigortacılıkta Bilgisayar Uygulamaları

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş