Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Fizik Öğretmenliği Bölümü Nedir? Fizik Öğretmenliği İş Olanakları Nelerdir?

Fizik Öğretmenliği Bölümü Nedir? Fizik Öğretmenliği İş Olanakları Nelerdir?

Fizik Öğretmenliği bölümü nedir, Fizik Öğretmenliği iş olanakları nelerdir, Fizik Öğretmenliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 962 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Fizik Öğretmenliği bölümü nedir?

Fizik Öğretmenliği bölümü, lise ve dengi okullarda fizik derslerini öğretebilecek öğretmenler yetiştiren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, fizik konularına ve öğretme tekniklerine ilişkin teorik ve pratik eğitim alırlar. Fizik öğretmenleri, liselerde ve dengi okullarda öğrencilere fizik konularını öğretirler. Bunun yanı sıra, öğrencilerin laboratuvar çalışmalarına ve deneylerine katılmalarını sağlayarak, teorik bilgilerin pratikte nasıl kullanılacağını gösterirler. Fizik öğretmenleri ayrıca, öğrencilerin eğitimlerinde ilerlemelerini takip ederler, sınavları hazırlarlar ve öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmek için danışmanlık yapabilirler.

Fizik Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

Fizik öğretmenliği mezunları, liseler, dengi okullar, özel okullar ve dershanelerde iş bulabilirler. Ayrıca, öğretmenlik yapmanın yanı sıra, özel sektörde araştırmacı olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra, eğitim teknolojileri ve bilgisayar yazılımı gibi alanlarda da iş imkanları bulunmaktadır. Ayrıca, lisansüstü eğitim alarak, araştırmacı ve akademisyen olarak çalışma imkanına da sahip olabilirler.

Fizik Öğretmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Fizik Öğretmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Fizik Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Öğretmenliği (İngilizce) 20+1 447.41802 58869
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Öğretmenliği (İngilizce) 20+1 433.88442 71175
Hacettepe Üniversitesi Fizik Öğretmenliği 20+1 378.91751 131709
Gazi Üniversitesi Fizik Öğretmenliği 20+1 354.51572 168181
Marmara Üniversitesi Fizik Öğretmenliği 20+1 336.93351 200780

2023 Fizik Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Fizik Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Fizik Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Fizik Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mekanik
  • Elektromanyetizma
  • Termodinamik
  • Optik
  • Kuantum Fiziği
  • Görelilik Teorisi
  • Atom ve Çekirdek Fiziği
  • Fizik Laboratuvarı
  • Fiziksel Kimya
  • Biyofizik

Fizik Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Fizik Öğretmenliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş