Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çizgi Film Ve Animasyon Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çizgi Film Ve Animasyon Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çizgi Film ve Animasyon bölümü nedir, Çizgi Film ve Animasyon iş olanakları nelerdir, Çizgi Film ve Animasyon mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1033 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çizgi Film ve Animasyon bölümü nedir?

Çizgi Film ve Animasyon bölümü, hareketli resim tekniklerini kullanarak, çizgi filmler, animasyonlar, reklamlar ve diğer görsel medya ürünleri üreten profesyoneller yetiştiren bir bölümdür. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, animasyon ve çizgi film yapımının tekniklerini, karakter tasarımı, diyalog yazımı, hikaye anlatımı, renk teorisi, dijital efektler, bilgisayar destekli tasarım (CAD), video montajı ve post prodüksiyon gibi konularda bilgi sahibi olurlar. Ayrıca, illüstrasyon, çizim, grafik tasarım, 3D modelleme, video oyun tasarımı ve sanat tarihi gibi konular da ele alınır.

Çizgi Film ve Animasyon mezunu ne iş yapar?

Çizgi Film ve Animasyon bölümü mezunları, animasyon, çizgi film ve diğer görsel medya ürünleri tasarlamak, üretmek ve yönetmek için gerekli beceri ve bilgiye sahip olurlar. Bölüm mezunları, film ve televizyon stüdyolarında, animasyon stüdyolarında, reklam ajanslarında, oyun tasarım şirketlerinde, web tasarım şirketlerinde, eğitim kurumlarında ve serbest çalışarak kendi stüdyolarını açarak çalışabilirler.

Çizgi Film ve Animasyon bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çizgi Film ve Animasyon bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çizgi Film ve Animasyon taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Yaşar Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon (Burslu) 7+0 418.91125 10382
Başkent Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon (Burslu) 5+0 417.68133 10923
İstanbul Kültür Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon (Burslu) 7+0 411.73313 14113
Haliç Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon (Burslu) 7+0 402.08737 20895
Üsküdar Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon (Burslu) 9+0 393.11166 29350

2023 Çizgi Film ve Animasyon taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çizgi Film ve Animasyon bölümü dersleri nelerdir?

Çizgi Film ve Animasyon bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çizgi Film ve Animasyon bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çizgi Film Teknikleri
  • Çizgi Film Temel Tasarım
  • Öykü Tasarımı
  • Bilgisayar Destekli Görsel Tasarım
  • Çizgi Filme Giriş
  • Görsel Anlatım
  • Çizgi Filmde Sahne Tasarımı
  • Çizgi Film Uygulamaları
  • Bilgisayarla 3 Boyutlu Animasyon Üretimi
  • Sinemaya Giriş

Çizgi Film ve Animasyon bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çizgi Film ve Animasyon bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş