Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Lojistik Yönetimi Bölümü Nedir? Lojistik Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Lojistik Yönetimi Bölümü Nedir? Lojistik Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Lojistik Yönetimi bölümü nedir, Lojistik Yönetimi iş olanakları nelerdir, Lojistik Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 643 Güncelleme: 5 ay önce 11 ay önce

Lojistik Yönetimi bölümü nedir?

Lojistik yönetimi, mal ve hizmetlerin üretiminden tüketimine kadar olan süreçlerin yönetimi ve kontrolünü sağlamak için gereken stratejilerin belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Lojistik Yönetimi Bölümü, öğrencilere lojistik yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, depo yönetimi, nakliye ve dağıtım yönetimi gibi konularda bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlar.

Lojistik Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Lojistik Yönetimi mezunları, birçok sektörde iş imkanı bulabilirler. Üretim, perakende, otomotiv, gıda, sağlık, hava, deniz, kara taşımacılığı, lojistik ve nakliye şirketleri, kamu ve özel sektörde lojistik departmanları gibi alanlarda çalışma fırsatları mevcuttur. Üretim, depolama, taşıma, dağıtım ve tedarik zinciri süreçlerinin yönetiminden sorumludur. Depo ve stok takibi yapar, stok maliyetleri, siparişler ve envanter yönetimi konularında çalışır. Tedarikçilerin seçimi, malzeme tedarik planlama, kalite kontrol ve maliyet yönetimi gibi konuları ele alır. Malzemelerin taşınması ve dağıtımını organize eder, lojistik ağların kurulmasına yardımcı olur.

Lojistik Yönetimi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Lojistik Yönetimi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Lojistik Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Lojistik Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Lojistik Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Lojistik Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Lojistik Yönetimi Temelleri
  • Lojistik Sistemler ve Yönetimi
  • Depo Yönetimi ve Planlama
  • Tedarik Zinciri Yönetimi
  • Stok Yönetimi
  • Ulaştırma Yönetimi
  • Lojistikte Yazılım ve Teknoloji
  • Lojistik Performans Ölçümü
  • Lojistik Muhasebesi ve Finansmanı
  • Küresel Lojistik ve Uluslararası Ticaret

Lojistik Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Lojistik Yönetimi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş