Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? Kamu Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? Kamu Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Kamu Yönetimi bölümü nedir, Kamu Yönetimi iş olanakları nelerdir, Kamu Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1067 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Kamu Yönetimi bölümü nedir?

Kamu Yönetimi, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde görev alan kurum ve kuruluşların faaliyetlerinin planlanması, yönetimi, denetimi ve değerlendirilmesi ile ilgili bir disiplindir. Kamu Yönetimi Bölümü ise bu alanda eğitim veren bir bölümdür.

Kamu Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Kamu Yönetimi mezunları, kamu sektörü kurum ve kuruluşlarında, özellikle idari ve bürokratik işlerde çalışma imkanına sahiptirler. Kamu kurumlarındaki pozisyonlar arasında yönetici, müfettiş, uzman, memur ve danışmanlık pozisyonları yer alır.

Kamu Yönetimi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kamu Yönetimi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kamu Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kamu Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Kamu Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kamu Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kamu Yönetimi Teorisi
  • Kamu Maliyesi
  • Kamu Hukuku
  • Kamu Politikası Analizi
  • Yönetim Bilimine Giriş
  • Çağdaş Yönetim Yaklaşımları
  • Kamu İdareciliği
  • Kamu Etik ve Hesap Verilebilirlik
  • Kurumlararası İlişkiler ve İletişim
  • Kamu Liderliği ve İnsan Kaynakları Yönetimi

Kamu Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kamu Yönetimi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş