Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Elektrik Enerjisi Üretim - İletim Ve Dağıtımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik Enerjisi Üretim - İletim Ve Dağıtımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 875 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü nedir?

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü, enerji sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere yönelik bir programdır. Bu program, elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı süreçlerinin nasıl yönetildiği ve uygulandığı hakkında detaylı bilgi verir. Öğrenciler, elektrik santralleri, yenilenebilir enerji kaynakları, transformatörler, yüksek gerilim hatları, dağıtım şebekeleri, enerji piyasaları ve güç sistemleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Programda, öğrenciler ayrıca enerji verimliliği, sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji teknolojileri gibi konuları da öğrenirler.

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı mezunu ne iş yapar?

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü mezunları, enerji sektöründe çeşitli kariyer fırsatlarına sahip olabilirler. Elektrik santrallerinde, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, enerji dağıtım şebekeleri, enerji şirketleri, kamu kurumları ve özel sektörde çalışabilirler. Ayrıca, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda da kariyer fırsatları mevcuttur.

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü dersleri nelerdir?

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • DEVRE ANALİZİ
  • ENERJİ YÖNETİMİ VE POLİTİKALARI
  • DEVRE ANALİZİ LABORATUVARI
  • GELENEKSEL VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI
  • ELEKTRİK MAKİNALARI
  • ENERJİ ANALİZİ
  • ELEKTROMEKANİK KUMANDA SİSTEMLERİ
  • ELEKTRİK BAKIM, ARIZA BULMA VE GÜVENLİK
  • ENERJİ TASARRUFU VE ÇEVRE
  • ENERJİ EKONOMİSİ

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş