Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çeviribilimi Bölümü Nedir? Çeviribilimi İş Olanakları Nelerdir?

Çeviribilimi Bölümü Nedir? Çeviribilimi İş Olanakları Nelerdir?

Çeviribilimi bölümü nedir, Çeviribilimi iş olanakları nelerdir, Çeviribilimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 963 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çeviribilimi bölümü nedir?

Çeviribilimi bölümü, dil bilimi, edebiyat, çeviri teorileri, terminoloji, kültürel farklılıklar ve bilgisayar teknolojisi gibi konuları bir arada ele alarak, öğrencilere çeviri konusunda teorik ve pratik bilgiler veren bir bölümdür. Bu bölümde öğrencilere, dil çiftlerinden birinde iyi bir düzeyde dil bilgisi ve kelime hazinesi gereklidir. Öğrenciler, tercüme teknikleri, terminoloji yönetimi, edebi çeviri, medikal çeviri, hukuki çeviri, bilimsel ve teknik çeviri, lokalizasyon, ardıl çeviri ve simültane çeviri gibi konularda eğitim alırlar.

Çeviribilimi mezunu ne iş yapar?

Çeviribilimi bölümü mezunları, çevirmen, tercüman, editör, yayıncı, dil öğretmeni, lokalizasyon uzmanı, proje yöneticisi ve çeviri teknolojileri uzmanı gibi çeşitli alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, turizm sektörü, diplomatik misyonlar, kültür merkezleri, hukuk büroları, medya kuruluşları, uluslararası şirketler, kamu kurumları gibi birçok farklı sektörde de iş fırsatları bulunmaktadır.

Çeviribilimi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çeviribilimi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çeviribilimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilimi (İngilizce) 65+2 509.66723 1507
Yeditepe Üniversitesi Çeviribilimi (İngilizce) (Burslu) 14+0 488.49170 3485
Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilimi (İngilizce) (KKTC Uyruklu) 1+0 468.25478 6113
Yeditepe Üniversitesi Çeviribilimi (İngilizce) (%50 İndirimli) 70+0 399.80391 23904
Yeditepe Üniversitesi Çeviribilimi (İngilizce) (Ücretli) 12+0 359.24291 38743

2023 Çeviribilimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çeviribilimi bölümü dersleri nelerdir?

Çeviribilimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çeviribilimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çeviri ve Çeviribilime Giriş
  • Kültürel Etkileşimler
  • Çevirmenler İçin Türkçe
  • Dil ve Dilbilimine Giriş
  • Etimoloji
  • Teknik Çeviri
  • Çevirmenler İçin Bilişim Teknolojileri
  • Çeviri Kuramları
  • Edebiyat Çevirisi
  • Çeviribilimde Makale Yazımı

Çeviribilimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çeviribilimi bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş