Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kuyumculuk Ve Takı Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kuyumculuk Ve Takı Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü nedir, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1785 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü nedir?

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü, mücevherat tasarımı ve üretimi konularında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, takı tasarımı, kuyumculuk teknikleri, metal işleme, mücevher üretimi ve pazarlama stratejileri gibi konular hakkında bilgi sahibi olurlar. Program genellikle sanat, tasarım ve mühendislik gibi disiplinler arası bir yaklaşımla yürütülür.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı mezunu ne iş yapar?

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü mezunları, takı ve mücevherat tasarımı, üretimi ve pazarlaması gibi konularda çalışabilirler. Özellikle, mücevher firmalarında, kuyumculuk atölyelerinde, tasarım stüdyolarında, moda endüstrisinde, reklam ajanslarında, fuar organizasyonlarında ve özel atölyelerde çalışma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca, mezunlar kendi işlerini kurarak veya serbest çalışarak da kazanç elde edebilirler.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü dersleri nelerdir?

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Metaller ve Alaşımlar
  • Takı Tasarımı ve Çizimi
  • Kuyumculukta Teknik Resim
  • El Sanatları ve Teknikleri
  • Tarihi Takı ve Kuyumculuk
  • Takı Üretim Teknikleri
  • Kuyumculukta Kalıp ve Döküm Teknikleri
  • Tasarımda Renk Teorisi
  • Mücevher Tasarımı ve Yapımı
  • Takı Tasarımında Deneysel Teknikler

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş