Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tohum Bilimi Ve Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tohum Bilimi Ve Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümü nedir, Tohum Bilimi ve Teknolojisi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 586 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümü nedir?

Tohum Bilimi ve Teknolojisi, tohumun üretimi, kalitesi, depolanması, işlenmesi ve satışıyla ilgili bilimsel çalışmaların yapıldığı bir tarım mühendisliği dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, bitki genetiği, bitki üretimi, tohum üretimi ve işleme, bitki koruma, depolama, tohum analizi ve pazarlama gibi konularda eğitim alırlar.

Tohum Bilimi ve Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümünden mezun olanlar, tohum üretimi yapan firmalarda, tohumluk satışı yapan şirketlerde, tarım kooperatiflerinde, tarım danışmanlık firmalarında, tohum üretimi yapan çiftçilerin birliklerinde, tohum test laboratuvarlarında ve kamu kurumlarında iş bulabilirler. Ayrıca, araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan özel sektör şirketleri ve üniversiteler de iş olanakları sunabilir.

Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tohum Bilimi ve Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tohum Fizyolojisi
  • Tohumluk Üretimi
  • Tohum Kalitesi Değerlendirme
  • Tohum Islahı
  • Tohum Entomolojisi
  • Tohum Hastalıkları
  • Tohum Biyoteknolojisi
  • Tohum Mekaniği
  • Tohum Ticareti ve Pazarlama
  • Tohum Muhafazası ve Depolama

Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş