Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir? Kimya Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir? Kimya Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Kimya Teknolojisi bölümü nedir, Kimya Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Kimya Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 849 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Kimya Teknolojisi bölümü nedir?

Kimya Teknolojisi Bölümü, kimya endüstrisinde kullanılan malzemelerin üretimi, depolanması, işlenmesi ve dağıtımı gibi konularda uzmanlaşmış bir eğitim programıdır. Bu programda, öğrenciler kimyasal süreçler, reaktörler, malzeme bilimi, endüstriyel tasarım, otomasyon, kontrol sistemleri ve kalite yönetimi gibi konularda eğitim alırlar. Ayrıca, kimya endüstrisinde kullanılan çeşitli malzemelerin üretim süreçleri hakkında da detaylı bilgi sahibi olurlar.

Kimya Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Kimya Teknolojisi mezunları, kimya endüstrisinde farklı pozisyonlarda iş bulabilirler. Kimya teknolojisi alanında uzmanlaşmış şirketlerde, araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında, üretim tesislerinde, kalite kontrol laboratuvarlarında, çevre koruma ve iş güvenliği birimlerinde çalışma imkanı bulabilirler. Kimya endüstrisi dışında, gıda endüstrisi, ilaç endüstrisi, kozmetik endüstrisi ve enerji sektörü gibi birçok farklı sektörde de iş imkanları mevcuttur.

Kimya Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kimya Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kimya Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kimya Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Kimya Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kimya Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genel Kimya
  • Organik Kimya
  • Anorganik Kimya
  • Fizikokimya
  • Kimya Termodinamiği
  • Kimya Laboratuvarı
  • Kimyasal Prosesler ve Ekipmanları
  • Kimya Endüstrisi ve Üretimi

Kimya Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kimya Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş