Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kültür Varlıklarını Koruma Ve Onarım Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kültür Varlıklarını Koruma Ve Onarım Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü nedir, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 718 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü nedir?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü, tarihi ve kültürel mirasın korunması ve onarımı konusunda eğitim veren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, tarihi yapıların, anıtların ve diğer kültürel varlıkların korunması, onarımı ve restorasyonu için gerekli olan becerileri ve bilgileri edinirler.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım mezunu ne iş yapar?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü mezunları, özel sektörde veya kamu sektöründe iş bulabilirler. Özellikle, turizm sektöründe tarihi yapıların restorasyonu ve korunması konusunda önemli iş fırsatları mevcuttur. Kültür ve turizm bakanlıkları, belediyeler, müzeler, vakıflar gibi kurumlarda görev alabilirler. Mezunlar, tarihi yapıların korunması, onarımı ve restorasyonu konusunda çalışan müteahhitlik şirketlerinde de iş bulabilirler. Ayrıca, tarihi yapıların yönetimi ve bakımı konusunda hizmet veren firmalarda, proje yöneticisi, danışman, mühendis veya mimar gibi farklı pozisyonlarda da çalışabilirler.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü dersleri nelerdir?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Restorasyon ve Konservasyon Atölye Uygulamaları
  • Sanat Tarihi
  • Malzeme Bilgisi
  • Restorasyon ve Konservasyon Bilgisi
  • Mimari ve Süsleme Sanatları Tarihi
  • Ölçme ve Çizim Teknikleri
  • Restorasyon ve Konservasyon Projeleri
  • Anıtların Korunması ve Restorasyonu
  • Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması
  • Koruma ve Restorasyon Etiği

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş