Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kontrol Ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kontrol Ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü nedir, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1386 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü nedir?

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, otomasyon sistemlerinin tasarımı, kurulumu ve bakımı için gerekli olan teknik becerileri öğretmek üzere tasarlanmış bir eğitim programıdır. Bu bölümde öğrenciler, elektrik, elektronik, bilgisayar, mekanik ve endüstriyel otomasyon gibi konularda eğitim alırlar. Ayrıca, sensörler ve aktüatörler, kontrol sistemleri tasarımı, sayısal kontrol, robotik, otomasyon yazılımı ve programlama gibi konular hakkında da bilgi sahibi olurlar.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunları, fabrikalar, üretim tesisleri, enerji santralleri, otomasyon sistemleri üreten firmalar, araştırma ve geliştirme laboratuvarları, hastaneler, havaalanları, limanlar gibi birçok farklı sektörde iş bulabilirler. Bu mezunlar, üretim süreçlerinin otomatik olarak kontrol edilmesi, robotik sistemlerin tasarımı ve yönetimi, sensörlerin ve aktüatörlerin kurulumu ve bakımı, otomasyon yazılımı ve programlama gibi konularda görev alabilirler.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kontrol Sistemleri
  • Otomasyon Sistemleri
  • Elektrik-Elektronik Devreler
  • PLC Programlama
  • Endüstriyel Robotik Sistemleri
  • Veri Toplama ve Analizi
  • Sensör ve Aktüatör Teknolojisi
  • HMI (İnsan-Makine Arayüzü) Tasarımı
  • Proses Kontrolü
  • Mikroişlemci Tabanlı Sistemler

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş