Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Atık Yönetimi Bölümü Nedir? Atık Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Atık Yönetimi Bölümü Nedir? Atık Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Atık Yönetimi bölümü nedir, Atık Yönetimi iş olanakları nelerdir, Atık Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1649 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Atık Yönetimi bölümü nedir?

Atık Yönetimi bölümü, endüstriyel, evsel ve diğer atıkların doğru bir şekilde toplanması, taşınması, depolanması, geri dönüştürülmesi ve bertaraf edilmesi ile ilgili teknikleri öğreten bir ön lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, atık yönetimi ve kontrolü için gereken bilgi ve becerileri edinirler. Atık Yönetimi bölümünde öğrenciler, çevre mühendisliği, toksikoloji, çevre yönetimi ve atık yönetimi konularında dersler alırlar. Ayrıca, geri dönüşüm teknolojileri, atık azaltma stratejileri, atık taşıma, depolama ve bertaraf yöntemleri, atık su yönetimi, toprak kirliliği kontrolü ve tehlikeli atıkların bertarafı gibi konulara da odaklanırlar.

Atık Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Atık yönetimi bölümü mezunları, çevre yönetimi, atık yönetimi, geri dönüşüm ve katı atık yönetimi gibi alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, kamu ve özel sektördeki şirketlerde, sivil toplum kuruluşlarında ve devlet kurumlarında atık yönetimi ve çevre koruma alanlarında görev alabilirler.

Atık Yönetimi bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Atık Yönetimi bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Atık Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Atık Yönetimi 40+1 213.25963 2327497

2023 Atık Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Atık Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Atık Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Atık Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çevre Kimyası
  • Biyoteknolojik Yöntemler
  • Enstrümantal Analiz
  • Teknolojinin Bilimsel İlkeleri
  • Çevre Politikaları ve Mevzuatı
  • Tehlikeli Atık Yönetimi
  • Çevre ve Enerji
  • Toprak Kirliliği ve Kontrolü
  • Katı Atıklar
  • Çevresel Risk ve Kaza Önleme

Atık Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Atık Yönetimi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş