Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kimya Mühendisliği Bölümü Nedir? Kimya Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Kimya Mühendisliği Bölümü Nedir? Kimya Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Kimya Mühendisliği bölümü nedir, Kimya Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Kimya Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 833 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Kimya Mühendisliği bölümü nedir?

Kimya Mühendisliği, kimyasal reaksiyonların, malzemelerin özelliklerinin, proseslerin tasarımı ve işletilmesiyle ilgilenen mühendislik dalıdır. Kimya mühendisleri, doğal kaynaklardan, petrokimya endüstrisine kadar birçok alanda malzemelerin üretimi, işlenmesi ve kullanımıyla ilgili sorunları çözmeye çalışırlar. Kimya Mühendisliği bölümü, öğrencilere fizik, kimya, matematik ve mühendislik prensiplerini kullanarak kimyasal süreçlerin tasarımı, operasyonu, kontrolü ve optimizasyonunu öğretir. Öğrenciler, malzeme bilimi, reaksiyon kinetiği, ısı transferi, akışkanlar mekaniği, kimyasal termodinamik, proses kontrolü ve simülasyonu gibi konuları öğrenirler. Ayrıca, öğrencilere kimyasal üretim tesisleri, petrokimya, ilaç, gıda, tekstil, polimer, enerji, nükleer enerji, çevre ve diğer endüstrilerde kullanılan kimyasal prosesler hakkında bilgi verilir.

Kimya Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olanlar, kimya, petrol, ilaç, gıda, tekstil, polimer, enerji, nükleer enerji, çevre ve diğer endüstrilerde çalışabilirler. İş imkanları arasında kimyasal üretim tesisleri, araştırma ve geliştirme laboratuvarları, tasarım firmaları, danışmanlık firmaları, akademik kurumlar ve kamu kuruluşları yer alır. Kimya mühendisleri, kimyasal işlemlerin tasarımı, üretimi, işletimi, kalite kontrolü, güvenliği ve çevre koruması ile ilgili konularda uzmanlık sahibi olurlar.

Kimya Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kimya Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kimya Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kimya Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Kimya Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kimya Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genel Kimya
  • Analitik Kimya
  • Fizikokimya
  • Kimya Termodinamiği
  • Kimyasal Kinetik
  • Kataliz
  • Kimyasal Prosesler ve Mühendislik
  • Kimyasal Reaktörler
  • Kimya Mühendisliği Termodinamiği
  • Kimya Mühendisliği Kinetiği

Kimya Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kimya Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Kimya Mühendisliği Okumak

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’de öğrenci olmak; Berker'in detaylı anlatımı ile karşınızda. Eskişehir'de öğrenci olmak, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü hakkında bilgilendirmeler, kariyer fırsatları, staj olanakları ve kampüs hayatı ile ilgili birçok bilgiyi videoyu izleyerek edinebilirsiniz.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş