Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kimya Bölümü Nedir? Kimya İş Olanakları Nelerdir?

Kimya Bölümü Nedir? Kimya İş Olanakları Nelerdir?

Kimya bölümü nedir, Kimya iş olanakları nelerdir, Kimya mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 2225 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Kimya bölümü nedir?

Kimya bölümü, kimya biliminin temel prensipleri ve uygulamalarını öğreten bir lisans programıdır. Kimya bölümü öğrencileri, maddenin yapısını, özelliklerini, davranışlarını, reaksiyonlarını ve sentezini inceleyerek, kimyasal süreçleri anlayarak, laboratuvar teknikleri ve araçları kullanarak kimyasal problemleri çözmeyi öğrenirler.

Kimya mezunu ne iş yapar?

Kimya bölümü mezunları birçok sektörde iş bulabilirler. Kimya endüstrisi, ilaç endüstrisi, gıda endüstrisi, kozmetik endüstrisi, petrol ve doğalgaz endüstrisi, araştırma laboratuvarları, çevre şirketleri, tekstil endüstrisi, eğitim sektörü ve daha birçok alanda iş imkanları bulunmaktadır. Mezunlar, araştırma, üretim, kalite kontrol, satış ve pazarlama gibi çeşitli pozisyonlarda çalışabilirler.

Kimya bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kimya bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kimya taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kimya bölümü dersleri nelerdir?

Kimya bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kimya bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genel Kimya
  • Organik Kimya
  • Analitik Kimya
  • Fizikokimya
  • Kimya Termodinamiği
  • Kimyasal Kinetik
  • Kuantum Kimyası
  • Kimya Laboratuvarı
  • Kimya Mühendisliği Temelleri
  • Kimyasal Prosesler ve Mühendislik

Kimya bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kimya bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Kimya Mühendisliği Okumak

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’de öğrenci olmak; Berker'in detaylı anlatımı ile karşınızda. Eskişehir'de öğrenci olmak, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü hakkında bilgilendirmeler, kariyer fırsatları, staj olanakları ve kampüs hayatı ile ilgili birçok bilgiyi videoyu izleyerek edinebilirsiniz.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş