Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü nedir, Havacılık ve Uzay Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1604 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü nedir?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği, havacılık, uzay ve havacılık-endüstriyel sistemlerin tasarımı, üretimi, testi, bakımı ve onarımı konularında uzmanlaşmış bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, uçuş teorisi, aerodinamik, malzeme bilimi, mekanik tasarım, havacılık sistemleri, uzay sistemleri, uçuş testleri, uçuş güvenliği ve hava trafik kontrolü gibi konularda eğitim alırlar. Havacılık ve Uzay Mühendisliği mezunları, havacılık sektöründe hava araçlarının tasarımı, üretimi, testi ve bakımı gibi konularda görev alabilirler.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Havacılık ve Uzay Mühendisleri, havayolu şirketlerinde uçakların tasarımı, üretimi, testi ve bakımı gibi konularda görev alabilirler. Havacılık ve Uzay Mühendisleri, havacılık üreticilerinde, hava araçlarının tasarımı, üretimi, testi ve bakımı gibi konularda görev alabilirler. Havacılık ve Uzay Mühendisleri, uzay endüstrisi firmalarında, uydu sistemleri, uzay araçları, roketler ve fırlatma sistemleri gibi konularda görev alabilirler. Havacılık ve Uzay Mühendisleri, araştırma ve geliştirme şirketleri veya kurumlarında da çalışabilirler. Bu alanda, havacılık ve uzay teknolojileri, uçuş testleri, uçuş güvenliği ve hava trafik kontrolü gibi konularda çalışmalar yürüterek yeni teknolojilerin geliştirilmesine katkı sağlayabilirler.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) 85+3 524.16765 5000
İzmir Ekonomi Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 6+0 497.39604 19247
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) 60+2 468.86538 40619
Atılım Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 7+0 467.56256 41761
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 8+0 458.14201 49541

2023 Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Matematik
  • Fizik
  • Kimya
  • Matematiksel Analiz
  • Teknik Resim
  • Hesaplamalı Geometri
  • Mekanik
  • Elektrik ve Elektronik
  • Uzay Mühendisliği
  • Havacılık Mühendisliği

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş