Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Şehir Ve Bölge Planlama Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Şehir Ve Bölge Planlama Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Şehir ve Bölge Planlama bölümü nedir, Şehir ve Bölge Planlama iş olanakları nelerdir, Şehir ve Bölge Planlama mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 778 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Şehir ve Bölge Planlama bölümü nedir?

Şehir ve Bölge Planlama bölümü, kentlerin ve bölgesel alanların fiziksel, sosyal ve ekonomik gelişimini yönetmek için planlama, tasarım ve uygulama becerileri sağlayan bir lisans programıdır. Bu program, öğrencilere çeşitli disiplinler arasında bilgi ve beceri sağlar, bunlar arasında coğrafya, sosyoloji, ekonomi, çevre bilimi, mühendislik ve mimarlık yer alır.

Şehir ve Bölge Planlama mezunu ne iş yapar?

Bu bölümde eğitim alan mezunlar kamu veya özel sektörde çalışabilirler. İş olanakları arasında; Belediyelerde şehir planlama ve tasarım birimleri, Kamu kuruluşları ve bakanlıklarda bölgesel planlama, Özel planlama şirketleri ve danışmanlık firmaları, İnşaat firmalarında proje yöneticisi, Çevre danışmanlığı firmalarında çevresel etki analisti gibi alanlar vardır.

Şehir ve Bölge Planlama bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Şehir ve Bölge Planlama bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Şehir ve Bölge Planlama taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Şehir ve Bölge Planlama bölümü dersleri nelerdir?

Şehir ve Bölge Planlama bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Şehir ve Bölge Planlama bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Şehir Planlama Teorisi
  • Kent Ekonomisi ve Politikaları
  • Bölge Planlama ve Yönetimi
  • Çevre ve Sürdürülebilirlik
  • Ulaşım Planlaması
  • Kent Estetiği ve Tasarımı
  • Yerel Yönetimler
  • Kent Sosyolojisi
  • Jeopolitik ve Stratejik Planlama
  • Kent ve Bölge Kalkınması

Şehir ve Bölge Planlama bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Şehir ve Bölge Planlama bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş