Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Aile Ve Tüketici Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Aile Ve Tüketici Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Aile ve Tüketici Bilimleri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Şehirler GOOGLE Abone Ol 1058 0 11 ay önce 11 ay önce

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü nedir?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü, insanların günlük yaşamlarında karşılaştıkları aile, evlilik, çocuk yetiştirme, tüketim, beslenme ve sağlık gibi konularda bilimsel ve pratik bilgi ve beceriler edinmelerine yönelik bir lisans programıdır. Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü öğrencileri, sosyal, psikolojik, kültürel, ekonomik ve biyolojik faktörlerin birleşiminden kaynaklanan aile ve tüketici sorunlarını anlamak için farklı disiplinlerden gelen bilgileri bir araya getirirler. Öğrenciler, ev içi yönetim, beslenme, giyim, konut ve çocuk bakımı gibi konularda bilgi ve beceriler edinirken aynı zamanda toplumsal cinsiyet rolleri, kültürler arası farklılıklar, çevresel sürdürülebilirlik gibi konularda da eğitim alırlar.

Aile ve Tüketici Bilimleri mezunu ne iş yapar?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü mezunları, pek çok farklı sektörde çalışabilirler. Bu sektörler arasında, gıda ve beslenme endüstrisi, moda ve tekstil sektörü, çocuk bakım merkezleri, sağlık hizmetleri, tüketici bilincinin artırılmasına yönelik sivil toplum örgütleri, kamu kurumları gibi alanlar yer alabilir. Ayrıca, mezunlar danışmanlık hizmetleri de vererek, ailelerin ve bireylerin günlük yaşamlarındaki sorunlarına çözüm önerileri sunabilirler.

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Aile ve Tüketici Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketici Bilimleri 80+2 291.20925 471530

2023 Aile ve Tüketici Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü dersleri nelerdir?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tüketici Hakları
  • Yetişkin Eğitimi Yöntem Ve Teknikleri
  • Aile Politikaları
  • Aile Yaşam Dönemleri Ve Özellikleri
  • Kadın Ve Toplumsal Cinsiyet
  • Evlilik Ve Aile
  • Tüketici Davranışları
  • Aile Ve Cinsiyet Rolleri
  • Ailede Kriz Yönetimi
  • Yaşlı Bakım Modelleri

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmak beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Hukuk bölümünü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Tüm Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Senin için tüm üniversite bölümlerini anlattık. Bölümleri detaylı incelemek için tıkla!

İçeriğe Git
İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.