Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Karbon Ayak İzi Nedir?

Karbon Ayak İzi Nedir?

Karbondioksit ve sera gazı miktarının insan faaliyetleri ile birlikte çevreye verdiği zararın ölçüsüne karbon ayak izi denir.

Nedir 1642 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Aynı zamanda karbon ayak izi, küresel ısınmaya yol açan gazların oluşumuna yol açan, fosil yakıtların kullanımı ile birlikte dünya atmosferine yayılan karbondioksit salınımı diyebiliriz. Karbondioksit salınımı, genellikle şirketlerin ve insanların kullandığı ürünlerin üretimi için dünyaya bıraktıkları zarardır.

Karbon Ayak İzi Ne Demek?


Karbon ayak izi ne demek sorusunun cevabını kısaca dünyanın insanlar tarafından zarara uğratılması olarak söyleyebiliriz. Karbon ayak izi ise 2’ye ayrılır. Bunlardan biri, birincil ayak izi ve ikincil ayak izidir. Bu iki çeşidin bilinmesi, çevreye verilen zararı olabildiğince azaltmak için önemlidir. Birincil ayak izi, insanların günlük yaşamında kullanılan, ulaşımlarda ve evlerde kullanılan cihazların çevreye verdiği zarardır.

İkincil ayak izi, insanların tüm yaşam döngüsü süresince dünyada veya doğaya verdiği zarardır. Karbon ayak izi hesaplanabilir ve kişilerin ne kadarlık bir karbon ayak izi olduğu ölçülebilir. Kişiler Karbon ayak izi ölçümü yaparak bu durumun farkındalığının artmasını sağlayabilir.

Karbon Ayak İzi Nedir?

Karbon Ayak İzi Nedir Nasıl Azaltılır?


Karbon ayak izi nedir nasıl azaltılır diye soran kişiler için öncelikle bireyler kişisel hayatlarında bazı değişiklikler yapabilir. Böylece bu farkındalığın artması ile birlikte her birey doğa için fedakârlık yapmış olur ve durumda dünya biraz rahatlar. Karbon izi azaltmak için öncelikle bireyler kullandıkları araçlar konusunda değişiklik yapabilirler. Karbon ayak izi azaltmak için yapılması gerekenler,


Bireylerin gün içinde kullanmış olduğu kişisel araçlar düşük güçlerde kullanılmalıdır.

Gün içerisinde kullanılan araçların ihtiyaç fazlası kullanılmaması gerekir.

Kişiler araba yerine toplu taşımaları kullanarak karbon ayak izlerini azaltabilirler.

Karbon ayak izi enerji tüketimiyle de alakalıdır, bunun için binaların ekolojik hale getirilmesi veya kişilerin ekolojik binalarda yaşaması önerilir.

Yenilebilir enerji kullanmak özellikle karbon ayak izinin azaltılması için önemli bir noktadır. Rüzgâr enerjisi, su, güneş enerjisi gibi enerjiler kullanılmalıdır.

Isınmak için, doğaya zarar veren ürünler yerine güneş enerjisi kullanılabilir. Doğalgazın enerji kullanımını azaltabilirsiniz.

Ev içerisinde kullanılan buzdolabı, çamaşır makinası, ampul gibi elektronik eşyaların çevreye zarar vermeyecek olanları satın alabilirsiniz.

Gereksiz ambalaj ürünlerinden uzak durun ve ambalaj kullanımınızı azaltın.

Evinizdeki musluğunuza filtre su takın, şişe su kullanımınızı azaltın. Sularınızı cam şişelerde muhafaza edin.

Karbon Ayak İzi Nedir?

Kendi Karbon Ayak İzi Hesaplama


Kişilerin ne kadar karbon üreterek çevreye nasıl bir zarar verdiklerini öğrenmek için kendi karbon ayak izi hesaplama yaparak karbon ayak izinizi belirleyebilirsiniz. Karbon ayak izi hesaplaması için yaşanılan yer ile günlük ne kadar bir enerji tüketimi yapıldığını bilmek yeterli olacaktır. Bireysel olarak kendi karbon ayak izinizi hesaplamak için internette bulunan ücretsiz ve anlık hesaplama yapan hesap makinalarını kullanabilirsiniz. Bu tarz web sayfaları sizlerin hesaplamadan önce enerji kullanımınızı sorgular bu bilgilerden bazıları,

Elektrik kullanımı,

Isınma,

Alışverişleriniz ve eğlenmek için kullandığınız şeyler,

Su kullanımınız ve plastik kullanımınız,

Ev aletlerinizin sayısı ve kullanım sıklığı,

Aracınız var mı, varsa ne kadar sürede kullanıyorsunuz gibi,

Tatil ulaşımınız nedir,

Toplu taşıma kullanımı,

Finansal hareketleriniz.

Gibi daha birçok çeşitli soru sorulabilmektedir. Bunun dışında kurumsal olarak Karbon ayak izi hesaplama yaptırabilirsiniz. Bunun için profesyonel hizmet veren çevresel danışmanlık yapan firmalar ile denetlenerek raporlanabilmektedir. Böylece karbon ayak izi hesaplanır ve ürün karbon ayak izi için yapılacak önlemler belirlenir.

Karbon Ayak İzi Nedir?

Kurumsal Karbon İzi Hesaplamanın Önemi


Dünyada en fazla zarar veren karbon izinin büyük olduğu zararları kurumsal firmalar, sanayiler ve fabrikalar vermektedir. Bu yüzden firmalar bu konuya önem göstererek doğaya verilmiş olan zararı minimum orana indirmelilerdir. Karbon ayak izini azaltmak için özellikle ürün üreten fabrikalar sürdürülebilirlik açısından ve sosyal sorumluluk açısından adım atmaları gerekir. Böylece firma imajı da yükselerek hem doğaya hem de insanlara yardım ederler. Kurumsal karbon izi hesaplama işlemi sırasında yapılan değerlendirmeler,


Firmanın sahip olduğu ve kontrol ettiği fosil yakıtları konusunda filtrelendirme yapmak veya azaltılmasını sağlayarak alternatif seçenekleri değerlendirmek,

Firmanın aldığı elektrik ile beraber ısınma, soğuma gibi enerji kaynaklarını kontrol etmek,

Atmosfere yayılan ve oluşan atıklar konusunda değerlendirme yapmak,

İş seyahatleri, ürünlerin dağıtımı ve nakliyesi, aynı zamanda tüketici bireylere satılan hizmetleri kontrol etmek,

Firma içerisinde görev alan kişilerin tükettiği enerji, ambalaj atıkları gibi değerlendirmeler,

Su Ayak İzi Nedir


Karbon ayak izinden sonra en merak edilen soru su ayak izi nedir sorusudur. Kısaca tatlı su kullanımının göstergesi olarak bilinir. Su ayak izi, kişinin günlük olarak tükettiği su olmaktadır. Bununla beraber su ayak izleri genellikle ülkece hesaplanarak her yıl derlenerek yayınlanır. Bununla beraber su ile üretilen ürünlerde su ayak izi kapsamına girmektedir. Bir malın tüketiciye gidene kadar giden su miktarı ve kişilerin kullandığı su miktarı su ayak izi anlamına gelir.


İçeriği Paylaş