Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Makine Bölümü Nedir? Makine İş Olanakları Nelerdir?

Makine Bölümü Nedir? Makine İş Olanakları Nelerdir?

Makine bölümü nedir, Makine iş olanakları nelerdir, Makine mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 998 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Makine bölümü nedir?

Makine bölümü, makinelerin tasarımı, üretimi, işletilmesi ve bakımı konuları ile ilgilenen bir daldır. Bu bölümde öğrencilere mekanik, malzeme bilimi, termodinamik, otomasyon, kontrol ve tasarım konularında eğitim verilir.

Makine mezunu ne iş yapar?

Makine ve ekipmanların tasarımı, üretimi, işletimi, bakımı ve kontrolü gibi konularda çalışır. Üretilen ürünlerin kalitesinin kontrolü, testleri ve belgelendirilmesi konusunda çalışır. Üretim süreçlerinin planlanması, üretim hatlarının tasarımı ve optimize edilmesi konularında çalışır.

Makine bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Makine bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Makine taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Makine bölümü dersleri nelerdir?

Makine bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Makine bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Fizik I-II
  • Matematik I-II
  • Genel Kimya
  • Makine Elemanları
  • Termodinamik
  • Makine Atölye Uygulamaları
  • Mekanik
  • Malzeme Bilgisi
  • Kontrol Sistemleri
  • Otomatik Kontrol

Makine bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Makine bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş