Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İslami İlimler Bölümü Nedir? İslami İlimler İş Olanakları Nelerdir?

İslami İlimler Bölümü Nedir? İslami İlimler İş Olanakları Nelerdir?

İslami İlimler bölümü nedir, İslami İlimler iş olanakları nelerdir, İslami İlimler mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1943 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

İslami İlimler bölümü nedir?

İslami İlimler bölümü, İslam dininin temel kaynakları olan Kuran, Hadis ve İslam felsefesi gibi konulara odaklanan bir sosyal bilimler disiplinidir. Bu bölümde öğrenciler, İslam dininin temel prensiplerini, felsefesini, tarihini, İslam hukukunu ve benzeri konuları öğrenirler.

İslami İlimler mezunu ne iş yapar?

İslami İlimler alanında araştırmalar yapabilir, ders verebilir ve kitap yazabilirler. İslami İlimler konusunda makaleler, kitaplar ve dergiler yazabilir veya editörlük yapabilirler. İslami İlimler alanında çalışan kurum ve kuruluşlarda yöneticilik görevi üstlenebilirler. İslami İlimler mezunları, camilerde, dini merkezlerde, hastanelerde ve diğer kurum ve kuruluşlarda din hizmeti verebilirler.

İslami İlimler bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İslami İlimler bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 İslami İlimler taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 İslami İlimler taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İslami İlimler bölümü dersleri nelerdir?

İslami İlimler bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İslami İlimler bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kur'an Tefsiri
  • Hadis Metodolojisi
  • İslam Hukuku
  • Akaid
  • Tasavvuf Tarihi ve Anlayışları
  • İslam Felsefesi
  • İslam Sanatları ve Mimari
  • İslam Siyasi Düşüncesi
  • İslam Medeniyeti Tarihi
  • İslam Bilim Tarihi

İslami İlimler bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İslami İlimler bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş