Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İnşaat Teknolojisi Bölümü Nedir? İnşaat Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

İnşaat Teknolojisi Bölümü Nedir? İnşaat Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

İnşaat Teknolojisi bölümü nedir, İnşaat Teknolojisi iş olanakları nelerdir, İnşaat Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 549 Güncelleme: 8 ay önce 8 ay önce

İnşaat Teknolojisi bölümü nedir?

İnşaat Teknolojisi bölümü, inşaat projelerinin planlanması, tasarımı, uygulanması ve denetlenmesi süreçlerini öğretir. Bu bölümde öğrenciler, inşaat mühendisliği, malzeme bilimi, yapı malzemeleri, yapı teknolojisi, yapı mekaniği, yapı denetimi ve yapı projesi yönetimi gibi konuları öğrenirler. Öğrenciler, yapıların yapımı ve yeniden yapılandırılması, doğal afetlerin neden olduğu yapısal hasarların onarımı, çevre dostu yapı malzemeleri, sürdürülebilir inşaat teknikleri, maliyet tahminleri, tasarım çizimleri ve proje yönetimi konularında becerilerini geliştirirler.

İnşaat Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

İnşaat Teknolojisi bölümünden mezun olanlar, genellikle inşaat mühendisleri, proje yöneticileri, inşaat yöneticileri, yapı denetçileri, mimarlar, bina bakım uzmanları, kalite kontrol mühendisleri ve teknik çizimcileri olarak çalışabilirler. Ayrıca, şantiye yöneticileri, inşaat şirketi sahipleri veya bağımsız danışmanlar olarak da çalışabilirler. İnşaat sektöründeki istihdam fırsatları geniş ve çeşitlidir ve inşaat teknolojisi mezunları için iş fırsatları iyi düzeydedir.

İnşaat Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre İnşaat Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İnşaat Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İnşaat Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

İnşaat Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İnşaat Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Matematiği
  • Genel Fizik
  • Malzeme Bilimi ve Teknolojisi
  • Statik
  • Genel Jeoloji
  • Yapı Malzemeleri
  • Yapı İşleri Teknolojisi
  • Yapı Mekaniği
  • Betonarme Yapılar
  • Yol Tekniği

İnşaat Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İnşaat Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş