Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İmalat Mühendisliği Bölümü Nedir? İmalat Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

İmalat Mühendisliği Bölümü Nedir? İmalat Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

İmalat Mühendisliği bölümü nedir, İmalat Mühendisliği iş olanakları nelerdir, İmalat Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 929 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

İmalat Mühendisliği bölümü nedir?

İmalat Mühendisliği bölümü, malzeme işleme, üretim, tasarım ve mühendislik ilkelerini kullanarak endüstriyel üretim süreçlerini planlama, tasarım ve yönetme konularında eğitim veren bir mühendislik dalıdır.

İmalat Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

İmalat mühendisleri, üretim süreçlerini verimli hale getirerek ürün kalitesini artırmaya çalışırlar. Endüstriyel üretim yapan fabrikalar, makine ve ekipman üreten firmalar, otomotiv, havacılık, savunma, tıbbi cihazlar ve gıda sektörü gibi birçok sektörde çalışma fırsatları mevcuttur. İmalat mühendisleri, üretim yöneticisi, üretim planlama mühendisi, işletme mühendisi, proje mühendisi, üretim tasarım mühendisi, kalite kontrol mühendisi, tedarik zinciri yöneticisi, ürün yöneticisi gibi birçok pozisyonda iş bulabilirler. Ayrıca, Ar-Ge departmanları, danışmanlık firmaları, akademik kurumlar, devlet kurumları gibi diğer alanlarda da kariyer fırsatları mevcuttur.

İmalat Mühendisliği bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İmalat Mühendisliği bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 İmalat Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Gazi Üniversitesi İmalat Mühendisliği 70+2 310.67914 262498

2023 İmalat Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İmalat Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

İmalat Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İmalat Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Üretim Teknolojileri ve Yönetimi
  • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
  • Makine Elemanları
  • Tasarım ve İmalat
  • Üretim Planlama ve Kontrolü
  • İşletme Yönetimi
  • Kalite Kontrol ve İyileştirme
  • Metal İşleme Teknolojileri
  • Plastik İşleme Teknolojileri
  • Lazer İşleme Teknolojileri

İmalat Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İmalat Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş