Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Spor Yöneticiliği Bölümü Nedir? Spor Yöneticiliği İş Olanakları Nelerdir?

Spor Yöneticiliği Bölümü Nedir? Spor Yöneticiliği İş Olanakları Nelerdir?

Spor Yöneticiliği bölümü nedir, Spor Yöneticiliği iş olanakları nelerdir, Spor Yöneticiliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 951 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Spor Yöneticiliği bölümü nedir?

Spor Yöneticiliği bölümü, spor faaliyetleri ve organizasyonlarının yönetimi ve planlaması üzerine odaklanan bir lisans programıdır. Bu program öğrencilere, spor kulüpleri, spor organizasyonları, spor tesisleri ve etkinlikleri, spor pazarlaması ve sponsorluk, spor hukuku ve yönetimi gibi konularda bilgi ve beceriler kazandırmayı amaçlamaktadır.

Spor Yöneticiliği mezunu ne iş yapar?

Spor Yöneticiliği mezunları, spor organizasyonları, spor kulüpleri, spor salonları, fitness merkezleri, spor ekipmanları üreticileri, spor pazarlama ajansları, spor turizmi firmaları gibi birçok alanda iş imkanına sahip olabilirler. Mezunlar, işletme yönetimi, finans, pazarlama, reklamcılık ve hukuk gibi alanlarda da kariyer fırsatları bulabilirler. İş olanakları arasında spor takımı yöneticisi, spor tesis yöneticisi, spor organizasyonu yöneticisi, spor pazarlama uzmanı, spor turizmi uzmanı ve spor ekipmanları satış uzmanı gibi pozisyonlar yer alabilir.

Spor Yöneticiliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Spor Yöneticiliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Spor Yöneticiliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Spor Yöneticiliği bölümü dersleri nelerdir?

Spor Yöneticiliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Spor Yöneticiliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İşletme Yönetimi
  • Finansal Yönetim
  • Pazarlama Yönetimi
  • Organizasyon Yönetimi
  • Spor Tarihi ve Kurumları
  • Spor Hukuku
  • Spor İletişimi ve Medya
  • Antrenörlük ve Teknik Direktörlük
  • Spor Psikolojisi ve Davranış Bilimleri
  • Spor Etkinlikleri ve Yönetimi

Spor Yöneticiliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Spor Yöneticiliği bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş