Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İlk Ve Acil Yardım Bölümü Nedir? İlk ve Acil Yardım İş Olanakları Nelerdir?

İlk Ve Acil Yardım Bölümü Nedir? İlk ve Acil Yardım İş Olanakları Nelerdir?

İlk ve Acil Yardım bölümü nedir, İlk ve Acil Yardım iş olanakları nelerdir, İlk ve Acil Yardım mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1227 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

İlk ve Acil Yardım bölümü nedir?

İlk ve Acil Yardım bölümü, sağlık sektöründe yer alan acil durumlar ve ilk yardım konularına odaklanan bir lisans programıdır. Bu bölümde, öğrenciler acil durumlarda ilk yardım, kurtarma ve müdahale teknikleri ile ilgili teorik ve pratik becerileri öğrenirler.

İlk ve Acil Yardım mezunu ne iş yapar?

İlk ve Acil Yardım mezunları, acil sağlık hizmetleri, ambulans hizmetleri, hastaneler, sağlık merkezleri, acil durum yönetimi, sağlık koordinasyonu gibi alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, kamu kurumları, özel sektör şirketleri ve sivil toplum kuruluşları gibi farklı sektörlerde de iş imkanları bulunabilir. Mezunlar, ambulans şoförü, acil tıp teknisyeni, ilk yardım eğitmeni, acil yardım koordinatörü, acil durum müdahale yöneticisi gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca, sağlık politikası geliştirme, sağlık yönetimi ve organizasyon, acil durum hazırlığı gibi alanlarda da kariyer yapabilirler.

İlk ve Acil Yardım bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İlk ve Acil Yardım bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 İlk ve Acil Yardım taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 İlk ve Acil Yardım taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İlk ve Acil Yardım bölümü dersleri nelerdir?

İlk ve Acil Yardım bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İlk ve Acil Yardım bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İlk Yardım Temelleri
  • Anatomi ve Fizyoloji
  • Temel Yaşam Desteği
  • Kırık, Çıkık ve Burkulmalarda İlk Yardım
  • Kanama ve Şokta İlk Yardım
  • Yanık, Donma ve Sıcak Çarpması İlk Yardımı
  • Traşma ve Yaralanmalarda İlk Yardım
  • Acil Durum Yönetimi
  • Acil Tıbbi Müdahale ve Nakil
  • Yangın Güvenliği ve İlk Yardımı

İlk ve Acil Yardım bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İlk ve Acil Yardım bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş