Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Uçak Teknolojisi Bölümü Nedir? Uçak Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Uçak Teknolojisi Bölümü Nedir? Uçak Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Uçak Teknolojisi bölümü nedir, Uçak Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Uçak Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 933 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Uçak Teknolojisi bölümü nedir?

Uçak Teknolojisi bölümü, uçak tasarımı, üretimi ve bakımı ile ilgili mühendislik, teknik ve idari konuları içeren bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, uçakların aerodinamik özellikleri, malzeme bilimi, uçuş kontrol sistemleri, motorlar ve diğer bileşenleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Uçak Teknolojisi bölümü ayrıca uçuş güvenliği, uçak bakımı ve onarımı, hava trafik kontrolü ve havaalanı işletmeciliği konularına da odaklanabilir.

Uçak Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Uçak Teknolojisi bölümünden mezun olanlar, havacılık sektöründe birçok farklı iş olanaklarına sahip olabilirler. Havayolları, havaalanları, uçak üreticileri, bakım şirketleri, hava trafik kontrol kurumları ve savunma sanayi gibi birçok sektörde çalışma imkanları bulunmaktadır. Mezunlar, uçak tasarımı, uçak bakımı, uçuş testleri, uçak parça üretimi, havaalanı işletmeciliği, hava trafik kontrolü ve diğer ilgili konularda çalışabilirler.

Uçak Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Uçak Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Uçak Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Uçak Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Uçak Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Uçak Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Uçak Elektroniği
  • Uçak Malzemeleri ve İmalatı
  • Uçak Motorları
  • Uçuş Bilgisi
  • Aerodinamik
  • Uçak Sistemleri
  • Hava Hukuku ve Yönetmeliği
  • Uçak Bakımı ve Onarımı
  • Uçak Gövde ve Yapı Bakımı
  • Havacılık Emniyeti ve Güvenliği

Uçak Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Uçak Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş