Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ebelik Bölümü Nedir? Ebelik İş Olanakları Nelerdir?

Ebelik Bölümü Nedir? Ebelik İş Olanakları Nelerdir?

Ebelik bölümü nedir, Ebelik iş olanakları nelerdir, Ebelik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1414 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Ebelik bölümü nedir?

Ebelik bölümü, kadın sağlığı ve doğum konularıyla ilgili eğitim veren bir sağlık bilimleri programıdır. Ebelik, anne ve bebeğin sağlığı için gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerdeki bakımı yöneten sağlık meslek grubudur. Ebelik bölümü öğrencileri, gebelik takibi, normal doğum, sezaryen doğum, jinekolojik muayene, kadın sağlığı, bebek bakımı, emzirme ve yeni doğan bakımı gibi konuları öğrenirler. Ayrıca, prenatal bakım, doğum sırasında acil durum müdahaleleri, ağrı yönetimi ve doğum sonrası bakım gibi konularda da eğitim alırlar.

Ebelik mezunu ne iş yapar?

Ebelik bölümü mezunları, ebe olarak görev yapabilirler. Ebeler, normal ve riskli gebelikleri takip edebilir, doğumda anne ve bebeklerine yardımcı olabilir, jinekolojik muayeneler yapabilir, bebek bakımı konusunda danışmanlık yapabilir ve emzirme danışmanlığı yapabilirler. Ayrıca, ebelik bölümü mezunları, doğum öncesi ve sonrası danışmanlık hizmetleri, kadın sağlığı danışmanlığı ve çeşitli sağlık kurumlarında yönetim pozisyonlarında da çalışabilirler.

Ebelik bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Ebelik bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Ebelik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Medipol Üniversitesi Ebelik (Burslu) 12+0 358.08724 162183
Kto Karatay Üniversitesi Ebelik (Yüksekokul) (Yüksekokul) (Burslu) 8+0 356.98142 164025
Ankara Üniversitesi Ebelik 110+3 347.63280 180211
Marmara Üniversitesi Ebelik 70+2 346.71955 181865
Ege Üniversitesi Ebelik 90+3 344.09911 186766

2023 Ebelik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ebelik bölümü dersleri nelerdir?

Ebelik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ebelik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Ebeliğe Giriş
  • Mikrobiyoloji-Parazitoloji
  • Embriyoloji
  • Meslek Esasları
  • Biyokimya
  • Patoloji
  • Epidemiyoloji
  • Doğum Bilgisi
  • Gebelikte Dahili ve Cerrahi Hastalıklar
  • Sağlık Sosyolojisi

Ebelik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ebelik bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş