Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bilgisayar Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar Bilimleri bölümü nedir, Bilgisayar Bilimleri iş olanakları nelerdir, Bilgisayar Bilimleri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 1004 0 11 ay önce 11 ay önce

Bilgisayar Bilimleri bölümü nedir?

Bilgisayar Bilimleri bölümü, bilgisayar donanımı ve yazılımı gibi konularda eğitim veren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, bilgisayarların nasıl çalıştığını, programlama dillerini, veri yapılarını, algoritmaları ve yazılım tasarımını öğrenirler. Bilgisayar Bilimleri bölümü öğrencileri, bilgisayar yazılımı geliştirme, bilgisayar ağları, veri tabanları, yapay zeka, bilgi güvenliği, grafik tasarımı, mobil uygulama geliştirme, bilgisayar oyunları gibi konularda eğitim alırlar. Öğrenciler, bu konuları öğrenerek, gelecekteki iş hayatlarında birçok sektörde çalışma imkanına sahip olurlar.

Bilgisayar Bilimleri mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, yazılım geliştirme, veri analizi, yapay zeka, siber güvenlik, oyun geliştirme, mobil uygulama geliştirme, veri tabanı yönetimi, web geliştirme gibi birçok alanda çalışabilirler. Bilgisayar bilimleri mezunları, genellikle teknoloji şirketleri, bankalar, finans kurumları, sağlık kuruluşları, e-ticaret firmaları, oyun şirketleri, bilgisayar güvenliği şirketleri gibi alanlarda çalışırlar. Ayrıca, akademik kariyer yaparak, üniversitelerde araştırmacı ve öğretim görevlisi olarak çalışma imkanları da vardır.

Bilgisayar Bilimleri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bilgisayar Bilimleri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bilgisayar Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri 60+2 396.88281 109662

2023 Bilgisayar Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bilgisayar Bilimleri bölümü dersleri nelerdir?

Bilgisayar Bilimleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bilgisayar Bilimleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bilgisayar Biliminin Temelleri
  • Ayrık Matematik
  • Doğrusal Cebir
  • Bilgisayar Biliminin Temelleri
  • Algoritmalar ve Veri Yapıları
  • İnternet Programlama ve Web Tasarımı
  • Bilgisayar Ağları ve İletişim
  • Veri Tabanı Yönetim Sistemleri
  • Güvenlik ve Bilgi Güvencesi
  • Sigorta ve Aktüeryal Analiz

Bilgisayar Bilimleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bilgisayar Bilimleri bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.