Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hemşirelik Bölümü Nedir? Hemşirelik İş Olanakları Nelerdir?

Hemşirelik Bölümü Nedir? Hemşirelik İş Olanakları Nelerdir?

Hemşirelik bölümü nedir, Hemşirelik iş olanakları nelerdir, Hemşirelik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 4588 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Hemşirelik bölümü nedir?

Hemşirelik bölümü, sağlık sektöründe hizmet veren sağlık personelinin bir parçası olarak hastaların bakımı, tedavisi ve iyileştirilmesi gibi konularda uzmanlaşan bir üniversite bölümüdür. Hemşirelik bölümü öğrencileri, insan anatomisi ve fizyolojisi, farmakoloji, mikrobiyoloji, hastalık yönetimi ve diğer tıbbi konular hakkında eğitim alırlar. Hemşirelik öğrencileri ayrıca iletişim, etik ve hasta hakları gibi konuları da öğrenirler.

Hemşirelik mezunu ne iş yapar?

Hemşireler, sağlık sektöründe hizmet veren sağlık personelinin bir parçası olarak hastaların bakımı, tedavisi ve iyileştirilmesi gibi konularda uzmanlaşan sağlık çalışanlarıdır. Hemşireler, doktorlar, diğer sağlık profesyonelleri ve hasta yakınları ile birlikte çalışarak, hastaların sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için birçok farklı görevi yerine getirirler. Hemşireler, hastaların sağlık durumlarını takip ederek, tedavi planlarına uygun şekilde ilaçlarını verir, tıbbi testlerini yönetir ve hastaların genel sağlık durumlarını değerlendirir. Tedavi planlarının uygulanmasını sağlarlar. Bu kapsamda hastalara ilaçlarını verirler, tıbbi cihazları yönetirler ve tedavi sürecinde hastaların ihtiyaç duyduğu diğer tüm hizmetleri sağlarlar. hastaların temizlik, beslenme, hijyen gibi bakım ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu kapsamda hastaların günlük yaşam aktivitelerinde yardımcı olurlar. Hastalarla yakın temas halinde olduğu için, hastaların ruhsal durumlarını takip ederler ve onlarla konuşarak moral ve motivasyonlarını yükseltmeye çalışırlar. Aynı zamanda hastaların sağlık geçmişini kaydederler ve sağlık kayıtlarının güncelliğini sağlarlar.

Hemşirelik bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Hemşirelik bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Hemşirelik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Koç Üniversitesi Hemşirelik (Burslu) 45+0 440.77600 64889
Bahçeşehir Üniversitesi Hemşirelik (İngilizce) (Burslu) 3+0 439.98933 65620
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Hemşirelik (İngilizce) 30+1 436.75425 68534
Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik 200+5 427.05086 77738
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Hemşirelik (Burslu) 12+0 425.01809 79746

2023 Hemşirelik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Hemşirelik bölümü dersleri nelerdir?

Hemşirelik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Hemşirelik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Hemşirelik
  • Anatomi ve Fizyoloji
  • Hastalık ve Sağlık
  • Hemşirelik Süreci ve Bakım Planlaması
  • İlaç Bilgisi
  • Hemşirelikte Etik ve Hukuk
  • Hemşirelikte İletişim
  • Cerrahi ve Travma Hemşireliği
  • Pediatrik Hemşirelik
  • Kadın Doğum ve Neonatal Hemşireliği

Hemşirelik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Hemşirelik bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Hemşirelik Bölümü Hakkında Her Şey! Hemşirelik Nasıl Bir Meslek?

Kerimcan, hemşirelik bölümü hakkında merak ettiklerinizi cevapladı. Bu Hemşirelik bölüm tanıtımını (vlog) mutlaka izlemelisiniz. Hemşire olmak nasıl?

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.