Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Malzeme Bilimi Ve Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Malzeme Bilimi Ve Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü nedir, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 904 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü nedir?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü, malzemelerin özelliklerini ve davranışını anlamak, yeni malzemeler tasarlamak ve geliştirmek için disiplinler arası bir yaklaşım kullanarak kimya, fizik, mühendislik, matematik ve bilgisayar bilimlerinin temel prensiplerini uygulayan bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, malzemelerin mikro yapısını, özelliklerini ve davranışını anlamak için laboratuvar çalışmaları yaparlar. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü, çeşitli endüstrilerde kullanılan malzemelerin mukavemeti, dayanıklılığı, reaktivitesi, biyouyumluluğu, elektriksel özellikleri, yüzey özellikleri gibi özelliklerini optimize etmeye odaklanır.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği mezunları, farklı sektörlerde iş imkanları bulabilirler. Malzemelerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve test edilmesi konularında çalışır. Malzemelerin özelliklerini analiz eder ve bu özellikleri optimize etmek için teknikler geliştirir. Yeni malzemeler, ürünler ve teknolojiler geliştirmek için araştırma ve geliştirme çalışmaları yapar. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünden mezun olanlar, araştırma merkezlerinde, üretim şirketlerinde, üniversitelerde veya hükümet laboratuvarlarında çalışabilirler. Ürünlerin kalitesini denetler ve kalite kontrol prosedürlerini geliştirir. Bu prosedürler, ürünlerin üretimi sırasında veya sonrasında kaliteyi kontrol etmek için kullanılabilir.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genel Kimya
  • Fizik
  • Matematik
  • Malzeme Bilimi ve Mühendisliğine Giriş
  • Malzeme Bilimi ve Mühendisliğinde İleri Konular
  • Malzeme Yapıları ve Özellikleri
  • Malzeme Karakterizasyonu
  • Malzeme Üretim Teknikleri
  • Malzeme Seçimi ve Tasarım
  • Malzeme Mühendisliği Projesi

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş