Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hasta Bakımı Bölümü Nedir? Hasta Bakımı İş Olanakları Nelerdir?

Hasta Bakımı Bölümü Nedir? Hasta Bakımı İş Olanakları Nelerdir?

Hasta Bakımı bölümü nedir, Hasta Bakımı iş olanakları nelerdir, Hasta Bakımı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 450 Güncelleme: 7 ay önce 7 ay önce

Hasta Bakımı bölümü nedir?

Hasta Bakımı bölümü, insan sağlığına ve hastalıklarına ilişkin bilgi ve becerileri öğreten bir sağlık meslek yüksekokulu programıdır. Hasta bakımı uzmanları, hastaların günlük bakımlarını, ilaçlarını, rehabilitasyon programlarını ve tıbbi cihazlarını yönetirler. Bu program ayrıca, hasta bakımını ve tedaviyi planlamayı, koordine etmeyi ve uygulamayı öğretir.

Hasta Bakımı mezunu ne iş yapar?

Hasta Bakımı mezunları, hastaneler, klinikler, özel sağlık kuruluşları, evde bakım hizmetleri ve rehabilitasyon merkezleri gibi birçok sağlık kuruluşunda çalışabilirler. Ayrıca yaşlı bakım evleri, engelli bakım merkezleri, çocuk hastaneleri, psikiyatri klinikleri, acil bakım merkezleri gibi sağlık kuruluşlarında da iş imkanları mevcuttur.

Hasta Bakımı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Hasta Bakımı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hasta Bakımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Hasta Bakımı bölümü dersleri nelerdir?

Hasta Bakımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Hasta Bakımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Tıbbi Bilgiler
  • Hastalık Tanı ve Bakım Planlaması
  • Hemşirelik Etik ve Hukuk
  • İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi
  • Tıbbi Terimler ve Anlamları
  • Hastaların Temel İhtiyaçları
  • Hastaların Bakımı ve Yönetimi
  • Hastalara Yönelik İletişim Becerileri
  • Hastaların İlaçları ve İlaç Etkileşimleri
  • Hastaların Beslenme ve Diyeti

Hasta Bakımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Hasta Bakımı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş