Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Hidrojeoloji Mühendisliği bölümü nedir, Hidrojeoloji Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Hidrojeoloji Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 937 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Hidrojeoloji Mühendisliği bölümü nedir?

Hidrojeoloji Mühendisliği, jeoloji ve hidroloji gibi bilim dallarını kullanarak yeraltı su kaynaklarını inceleyen ve yöneten mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, yeraltı su kaynaklarının araştırılması, kullanımı ve korunması konularında eğitim alırlar.

Hidrojeoloji Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Hidrojeoloji mühendisleri, yeraltı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi, madencilik faaliyetleri, petrol ve gaz arama işlemleri, kentsel gelişim projeleri, çevre kirliliğinin önlenmesi gibi birçok alanda çalışabilirler. Hidrojeoloji mühendisleri, devlet kurumları, madencilik ve petrol şirketleri, inşaat firmaları, danışmanlık firmaları gibi birçok sektörde iş bulabilirler. Hidrojeoloji mühendisliği, su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ve korunması gibi önemli bir konuya odaklanması nedeniyle günümüzde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu nedenle, hidrojeoloji mühendislerinin iş olanakları da artmaktadır.

Hidrojeoloji Mühendisliği bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Hidrojeoloji Mühendisliği bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Hidrojeoloji Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Hacettepe Üniversitesi Hidrojeoloji Mühendisliği 30+1 305.14647 278231

2023 Hidrojeoloji Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Hidrojeoloji Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Hidrojeoloji Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Hidrojeoloji Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Jeoloji
  • Hidroloji
  • Temel Matematik
  • Genel Kimya
  • Fizik
  • Hidrojeolojik Ölçme ve Yöntemler
  • Hidrojeolojik Modelleme
  • Yerbilimleri Laboratuvarı
  • Jeofizik
  • Su Kirliliği ve Kontrolü

Hidrojeoloji Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Hidrojeoloji Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş