Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Uçak biletlerine ve vizelere yeterince para ödüyoruz. Ama öğrenciysek bari pasaporta ücret ödemeyelim değil mi? Harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır?

Yurtdışı GOOGLE Abone Ol 4063 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Pasaport başvurularında pasaport başvurusu yapan kişilerden hizmet bedeli için belli bir ücret alınmaktadır. 25 yaşın altındaki öğrenciler ise bu harç bedelinden muaf durumdadır. Nüfus müdürlüğü aracılığı ile 25 yaşın altındaki öğrenciler ilk olarak bordo pasaporta başvurularını gerçekleştirirler. Gişede pasaport başvurusu yapan kişiye öğrenci olduğunu söylediği takdirde harç ücreti ödemeyecektir. İnternet üzerinden pasaport başvurusu yapan kişi için ise öğrencilere ait bir kısım yer almamaktadır. İnternet üzerinden yapılan başvuruda bordo pasaport kısmını seçmek ve 25 yaşın altında olmak harç bedelinden muaf olmak için yeterlidir. Belirlenen şartları taşıyan her öğrenci nüfus müdürlüğünden öğrenci pasaportunu alabilir ve bordo pasaporttan yararlanabilir.

Öğrenci Pasaportu Nedir?

Öğrencilerin eğitim almak amacı ile veya seyahat etmek amacı ile yurt dışına çıkmalarını sağlayan yolculuk belgesidir. Öğrenciler harçsız bir şekilde bu belgeye sahip olabilir. Harç bedelinin ödenmediği bu pasaport türü 25 yaşını aşmamış öğrencilere özel bir durumdur. 25 yaşını aşan kişiler için ise harç ücretinin alınmaması gibi bir durum yoktur.

Kimler Öğrenci Pasaportu Alabilir?

Kişinin öğrenci pasaportu olması için bazı şartlar gereklidir. En temel şart adından da anlaşılacağı üzere öğrenci olmaktır. İkinci şart ise 25 yaşını doldurmamış olmaktır. 24,5 yaşını doldurmuş olan bir öğrenci, öğrenci pasaportu alabilir. 18 yaşın altında yer alan öğrenciler harç ücreti ödemezler ama defter ücreti öderler. 18 yaş altındaki bir öğrenciye en fazla 5 senelik bir pasaport verilir. 18 yaşın altındaki öğrenci, öğrenci belgesini de yanına alarak anne ve babasıyla pasaport başvurusu yapabilir.

Öğrenci Pasaportu Nereden Alınır?

Öğrenci pasaportu alabilmek için öğrencinin bulunduğu ildeki nüfus müdürlükleri veya ilçedeki nüfus müdürlüklerine müracaat edilebilir. Bu müdürlüklere gerekli belgeleri getirdiğiniz takdirde pasaport işlemlerinizi halledeceklerdir.

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Öğrenciler 25 yaşın altında ise harç ücretinden muaf olmak için nüfus müdürlüğü aracılığı ile bordo pasaporta başvurularını gerçekleştirebilir. Randevu sırasında gişedeki görevliye öğrenci pasaport başvurusu yaptığını söylemesi yeterlidir. Ardından görevli gerekli belgeleri sizden isteyecek ve pasaport başvurunuzu işleme alacaktır.

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci pasaportuna başvuru yapıldıktan sonra randevu sırasında bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Öğrenci pasaportu için gerekli evraklar, harçsız pasaport talep yazısı, nüfus cüzdanı aslı, iki adet biyometrik fotoğraf, daha önceden kullanılan eski pasaport varsa aslı ve son olarak öğrenci belgenizi de eklemeyi unutmayın.

Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Bütün pasaportlarda pasaport başvurusu yapıldıktan sonra pasaportun çıkması 5-7 iş gününü bulmaktadır. Yurt dışına yapılan bir pasaportun çıkması ise 7-10 iş gününü bulmaktadır. Pasaportunuzun çıkmasının ardından ise pasaportunuz anlaşmalı kargo firması ile evinize kadar gelmektedir

18 Yaşından Büyük Öğrencilerin Öğrenci Pasaportları Ne Kadar Geçerlidir?

Pasaport almak isteyen öğrenci, 18 yaşından büyük ise bu durumun bazı şartları bulunmaktadır. Öğrenci pasaportları 25 yaşına kadar tüm öğrencileri kapsamaktadır. 23 yaşındaki bir öğrenci, öğrenimine devam edeceği takdirde en fazla 2 senelik bir öğrenci pasaportu alabilmektedir. Eğer öğrenci pasaportu almak isteyen kişi 20 yaşında bir öğrenci ise de öğrenimine devam edeceği süre boyunca 5 senelik bir öğrenci pasaportu alma hakkını elinde bulunduruyor. Öğrenci pasaportu almak isteyen ve 25 yaşına 6 aydan az kalmış kişiler ise öğrenci pasaportundan yararlanamıyor. Örneğin 2016 yılında öğrenci pasaportu almak isteyen 24 yaşındaki Ahmet, 25 yaşını doldurmasına 7 ay kaldığı için öğrenci pasaportu alabilirken aynı yıl 24 yaşındaki Zeynep’in 4 ay sonra yeni yaş günü olduğu için bu haktan yararlanamıyor.

25 Yaşından Büyük Öğrenciler Harçsız Öğrenci Pasaportundan Faydalanabilir mi?

25 yaş üstü öğrenci pasaportu nasıl alınır? 25 yaşının üzerinde bir öğrenci iseniz harçsız pasaport alabilirsiniz. 25 yaşın üzerindesiniz ve ön lisans, lisans veya yüksek lisans eğitimi alıyorsanız bu durumda da öğrenci pasaportuna sahip olabilirsiniz. Fakat 25 yaş altındaki öğrenci pasaportu daha uzun süre geçerli iken siz yıllık pasaport alabilirsiniz ve geçerliliği 12 aylık pasaport şeklinde olur. Yapmanız gereken tek şey öğrenci olduğunuzu resmi bir belge ile kanıtlamak.

Öğrenci Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Öğrenci pasaportu kaç TL? ücreti ne kadar? Öğrenci pasaportunda belirli şartları taşıdığınızda defter ücreti haricinde harç için ayrıca para ödemezsiniz. 25 yaşını geçmiş bir öğrenci iseniz de herkese uygulanan standart şartlar sizin için de geçerli olmaktadır.

Harçsız Pasaport Talep Yazısı Nedir?

Harçsız öğrenci pasaportu için gerekli belgelerden birisi de harçsız pasaport talep yazısıdır. Öğrenci ister 25 yaşın altında olsun ister olmasın bu öğrencilere pasaport talep yazısı gerekiyordu. Öğrencilerin bu belgeyi vergi dairelerine götürüp onaylatması gerekiyordu. Yapılan son düzenleme ile birlikte harçsız pasaport talep yazısı 25 yaşın altındaki öğrenciler için gerekmemektedir. 25 yaşın altındaki öğrenciler pasaport alırken ise nüfus memuruna öğrenci pasaportu almak istediklerini belirtmeleri gerekmektedir.

Öğrenciler pasaport harcından muafsa bizce bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Sonuç olarak öğrenci belgesine sahipsiniz.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.