Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehri

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehri

Avrupa’da eğitim alabilmeniz ne kadar önemliyse üniversite şehri seçiminizde de doğru kararı verebiliyor olmanız bir o kadar önemli hale geliyor.

Yurtdışı 2572 Güncelleme: 3 yıl önce 3 yıl önce

Hayatınızın içerisinde birçok dönüm noktası yaşayacak ve aslında bu anları hep hatırlayacaksınız. Ailenizin evinden çıkarak, ilk kez tek başınıza yaşayacağınız ve sizi hiç tatmadığınız bir maceraya sürükleyecek üniversiteye başlamak bunun başında geliyor. Kariyerinizi şekillendirmeye başlamak, üniversiteyi okurken nerede yaşamak istediğinize karar vermek başta korkutucu gibi görünebilir. Bu kararları almak her ne kadar ürkütücü görünse de, alacağınız en önemli ve keyifli kararlardan biri olacaktır. Yurtdışı eğitimi için gideceğiniz üniversite şehrinin pahalı olup olmaması, kalacağınız yurt veya evin lokasyonu, okul dışında ne gibi aktiviteler yapabileceğiniz gibi onlarca soru kafanızda birikmeye başlıyor. Birbirinden güzel şehirleri ve olanaklarını içeren bu metni şiddetle okumanızı tavsiye ediyoruz.

1. Londra - İngiltere

İngiltere, Avrupa Birliği Topluluğunda yer almasa da, bugün hala Avrupa’nın en seçkin ve önemli üniversite ülkeleri arasında yer alıyor. İngiltere’de okumak isteyen öğrencilerin birçoğu, şansını Londra’dan yana kullanmayı tercih ediyor. Londra, diğer üniversite şehirlerinden çok daha farklı bir konumda yer alıyor. İçine girdiğiniz anda tarihi yapısı ile sizi kolayca cezbedebilecek Londra’da, sadece Avrupa’nın değil, aynı zamanda dünyanın da en iyi üniversitelerini bulabilirsiniz. Diğer birçok öğrenci şehrine oranla daha pahalı olsa da, bu devasa metropol şehir size yüzyıllar öncesine kadar olan bilgilere ulaşabileceğiniz sayısız kütüphane sunuyor. Ayrıca bu şehirde öğrenci olmanın en büyük avantajlarından biri de İngilizceyi gerçek İngiliz aksanıyla öğrenmek. Bilginin yanında eğlence hayatının, keyifli zaman geçirmenin, farklı aktivitelere dahil olmanın ve tadına doyamayacağınız yemeklerin keşfine çıkmak istiyorsanız, Londra üniversite şehri, sizin için doğru bir seçim olabilir.

University Of Oxford - QS World University Rankings: 5 (96.7)

University Of Cambridge - QS World University Rankings: 7 (94.3)

Imperial College London - QS World University Rankings: 8 (93.6)

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehri


2. Paris - Fransa

Üniversite okumak için aşk şehrinden daha keyifli bir yer olabilir mi? Tüm bölümleri rahatlıkla ve en iyi hocalar eşliğinde eğitimini alabileceğiniz sayısız iyi üniversite ile donatılmış görülmeye ve yaşanmaya değer bir şehirdir. Özellikle moda, film ve tarih alanlarında kariyer hedefi olanların mutlaka ilk anda aklına gelen bir üniversite şehri olarak karşımıza çıkıyor. Modernliğin, tarihin ve eğlencenin bir arada harmanlandığı Paris’te okumak, beklediğinizden daha fazlasına sahip olacağınız anlamına gelebiliyor. Yurtdışı eğitim alternatiflerinize Paris’i de eklemeniz, sizin için süper olabilir.

Université PSL - QS World University Rankings: 52 (73.3)

Sorbonne University - QS World University Rankings: 83 (63.3)

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehri


3. Amsterdam - Hollanda

Birçok farklı alanda popüler olan Amsterdam, geniş kanalları, açık fikirli ve modern insanlarının kültürü ile tanınıyor. Amsterdam’ı Türkiye’deki bir şehre benzetmeye çalışırsak hepimizin aklına gelen Eskişehir’i örnek verebiliriz. Bu şehirde bir üniversite öğrencisi, öğrenmesi gereken ve ömrünün sonuna kadar ona yol gösterecek sayısız tecrübe edinebiliyor. Ulaşımın genel olarak bisikletle yapıldığı Amsterdam’da, özellikle İngilizce kursları ve dost canlısı insanları popülerliğini sürdürüyor. Yaşam kalitesinin çok iyi olduğu gibi eğitimi de mükemmel olan Avrupa şehri, ciddi bir üniversite popülasyonuna sahiptir.

University of Amsterdam - QS World University Rankings: 61 (69.9)

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehri


4. Prag – Çek Cumhuriyeti

Hangi şehir mimariye ilgisi olan bir öğrenci için daha büyüleyici olabilir ki? İkinci Dünya Savaşı’nın hala izlerini taşıyan ve büyük bir kısmı restore edilen şehir, mimari güzelliği ile dikkat çekiyor. Orta Avrupa’nın üniversite şehri Prag, hem eğitimde edindiği tecrübesi, hem de edebi kültür, sanat ve eğlenceleri ile Avrupa’da okumak isteyen öğrencilere kapılarını açıyor. Prag’da okumak isteyen öğrencilerin unutmaması gereken en önemli unsur, Avrupa’nın en iyi dereceli üç üniversitesine ev sahipliği yapmasıdır. Yaşam maliyetleri yüksek olan diğer Avrupa şehirlerine oranla daha düşük olan Prag, Avrupa’da eğitim için tercih yapacağınız üniversite şehirleri içerisinde mutlaka bulunması gerekiyor.

Charles University - QS World University Rankings: 260 (36.7)

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehri5. Krakow - Polonya

Polonya’nın güney batısında yer alan şehir, öğrencilerin en çok tercih ettiği ünlü destinasyonlar arasında yerini alıyor. Uygun konaklama seçenekleri, çok sayıda milletten öğrencinin olması ve buna bağlı olarak da, eğitim kalitesinin üst düzeylerde olması, öğrenciler tarafından tercih edilecek üniversite şehirleri arasında bulunuyor. Öğrenci şehri olma yolunda hızla ilerleyen Krakow, üniversite öğrencilerine özel yaptırdığı parkları, barları ve düzenli olarak organize edilen etkinlikleri ile size tam anlamıyla unutamayacağınız bir üniversite deneyimi yaşatmak için çalışmalarına devam ediyor.

Jagiellonian University - QS World University Rankings: 326 (31.9)

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehri


6. Berlin – Almanya

Yurtdışında eğitim alma fikri bizce mükemmel. Peki, bu fikre hareketli şehri, sporsever insanları ve kültür düzeyi yüksek kişileri eklersek? Bunun tam karşıtı Berlin şehrini vermiş oluruz. Birçok farklı ülkeden öğrencinin tercih ettiği bir şehir olan Berlin’de, uluslararası bir ortamda bulunmanız size farklı kültürler ve güzel dostluklar sunacaktır. Bunun dışında yüksek kalitedeki eğitim kurumları ile kariyerinize başarılı bir adım atabilir ve bu adımları geniş staj olanakları bulunan bu şehirde pekiştirebilirsiniz.

Humboldt-Universität zu Berlin - QS World University Rankings: 117 (54.5)

Freie Universitaet Berlin - QS World University Rankings: 130 (53.2)

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehri


7. Zürih – İsviçre

Genellikle Dünya’nın en zenginlerinin yaşadığı bu kent, sosyo-kültürel açıdan birçok imkan sunuyor. Okul fiyatlarının ucuz olması üniversite şehri olmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu kent, sokaklarında müzik sesleri duyabileceğiniz, Avrupa’nın diğer kentlerine kolay ulaşım sağlayabileceğiniz, mükemmel doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz ve en iyi üniversitelerde eğitim görebileceğiniz bir fırsat sağlıyor. İsviçre, insan hakları konusunda Dünyadaki en duyarlı ülkelerden biri. Şehirde sürekli festivaller, geziler ve turlar düzenleniyor. Öğrenci şehri olmasından dolayı birçok kaliteli öğrenci kulübüne de olanak tanınmış durumda.

ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology - QS World University Rankings: 6 (95)

University of Zurich - QS World University Rankings: 69 (67.1)

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehri


8. Stockholm – İsveç

Büyük bir şehir olan Stockholm, kültürel yapısıyla Avrupa’nın en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Kalabalık bir nüfusa sahip bu kentte eğitim için sınırsız olanaklar sunuluyor. Uluslararası öğrenci popülasyonu yüksek olan bu üniversite şehrinde eğitime verilen önemi ilk gittiğiniz günden anlayabileceksiniz. Dünyanın da en iyi üniversitelerinden biri olan Stockholm Üniversitesi, uluslararası öğrenci yoğunluğunun yanı sıra tıp ve fen alanına odaklanan iyi nitelikli bir okul olma unvanını da taşıyor. Mimari eserler, müzeler ve sanat galerileri açısından oldukça zengin bu kent yüksek sayıda turistte çekebilmektedir. Kültürel olarak sıra dışı bir deneyim elde etmek istiyorsanız bu öğrenci şehrinde okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

KTH Royal Institute of Technology - QS World University Rankings: 98 (59.5)

Stockholm University - QS World University Rankings: 181 (45.5)

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehri


9. Münih – Almanya

Berlin’in yanı sıra Münih’te eğitim anlamında oldukça gelişmiş bir şehir olarak ön plana çıkmaktadır. Türk öğrencilerin alışma sürecinde çokta sıkıntı çekeceğini düşünmüyoruz. Çünkü Almanya’da birçok Türk yaşamakta. İstanbul Teknik Üniversitesinin Türkiye’deki en iyi teknik üniversite olduğunu biliyoruz. He işte bunun Almanya’daki karşılığını soracak olursanız o da Münih Teknik Üniversitesi oluyor. Almanya’nın özellikle sanayii anlamında çok gelişmiş bir ülke olduğunu biliyoruz. Eğer teknik bir fakülte tercih edecekseniz bu öğrenci şehri tam size göre diyebiliriz. Ancak ufak bir problem var diyebiliriz; o da bu şehrin biraz pahalı olması. Bu problemi aşarsanız eğer kariyerinize de burada başlayabilirsiniz. Bmw, Man, Allianz, Google ve Microsoft gibi şirketlerin merkezi bulunuyor. Münih, eğitimin yanında son derece sosyal ve kültürel etkinliklerinde merkezi aynı zamanda.

Technical University of Munich - QS World University Rankings: 50 (73.6)

Ludwig-Maximilians-Universität München - QS World University Rankings: 63 (68.9)

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 9 Üniversite Şehriİspanya’da Erasmus

Şüphesiz ki İspanya’da Erasmus yapmak her öğrencinin hayali. Peki, siz hiç bu...

Hemen Oku
Portekiz Evora’da Erasmus

Öncelikle Erasmus yapmak için Portekiz’i seçtiyseniz sizi gönülden tebrik ediyor...

Hemen Oku
İçeriği Paylaş