Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Almanya'da Asgari Ücret 2022 Yılında Ücret Ne Kadar? 5
Yurtdışı 20048 0 4 ay önce 4 ay önce

Almanya'da Asgari Ücret 2022 Yılında Ücret Ne Kadar?

Yurtdışında çalışmak veya okumak her öğrencinin hayali. Almanya'da Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar konusuna değineceğiz. Peki, Almanya'da yaşamak nasıl?

2022'de Almanya'da Asgari Ücret Ne Kadar?

2022 Yılında dünya üzerinde beklenmeyen enflasyon oranları gerçekleşiyor. Eurostat üzerinden alınan verilere göre yılın ikinci yarısında Almanya Asgari Ücret 1744 Euro olarak belirlenmiştir. Bu maaşı dolar cinsinden hesaplamak istersek de Almanya Asgari Ücret 2022 yılında 1744 Dolar olacaktır.

Almanya Asgari Ücret'in Yıllara Göre Değişimi

Almanya asgari ücretinin yıllara göre değişimi aşağıdaki gibidir. Bağlı bulunan yılların ikinci yarıları baz alınarak oluşturulmuştur.

Almanya 2022 Asgari Ücret

kaynak: Eurostat Universitenitanit.com

Türkiye 2022 Asgari Ücret

kaynak: Eurostat Universitenitanit.com

Almanya'da Doktor Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde Tıp Fakültesi okuyan öğrenciler veya yeni mezunlar için yurtdışı alternatifleri de bulunuyor. Yurtdışında doktor olmak isteyen öğrencilere güzel haberlerimiz var. Almanya'da doktor olmak isteyenler için ortalama maaşlar aşağıdaki gibidir.

Almanya'daki Asistan Doktorlar işe yeni başlayanlardır ve en yüksek maaş yıllık 68.000 $'dır. Bu miktar, mesleki gelişim yardımı ile daha da artabilir. Asistan doktor olarak, uzmanlığının teşhis ve yöntemlerini öğrenir. Hastaları bağımsız olarak ve kıdemli gözetiminde tedavi eder. Almanya'da uzmanlara 77.000 dolar ödenirken, genel pratisyenler yaklaşık 69.000 dolar alıyor.

Almanya'da Mühendis Maaşları

Gelelim Yurtdışı mühendis maaşları araştırmasına. Pandemiden sonra uzaktan çalışma süreci giderek arttı. Böylece Türkiye’deki mühendisler de Yurtdışında çalışma fırsatlarını değerlendiriyorlar. Türkiye’den yurtdışına en çok başvuru yapan mühendislik meslekleri arasında bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, endüstri mühendisliği ve makine mühendisliği yer alıyor.

Türk mühendislerin en çok tercih ettiği ülkelerden birisi de Almanya'dır. Almanya'da mühendis maaşları ortalama brüt 5000 Euro civarındadır.

Almanya'daki En İyi 5 Üniversite

QS 2022 sıralamasına göre Almanya'daki En İyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Almanya'da yüksek lisans yapmak isteyen adayların mutlaka tercih etmesi gereken üniversiteleri sizler için listeledik.

Sıra Üniversite Dünya Sıralaması
1 Palacký University Olomouc 50
2 Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg 63
3 Ludwig-Maximilians-Universität München 64
4 Freie Universitaet Berlin 127
5 Humboldt-Universität zu Berlin 128

Almanya'da Yaşam Masrafları Nelerdir?

Almanya'da yaşamak birçok kişinin hayali. Ancak Dolar veya Euro ile Türk Lirası karşılaştırılınca bu durum biraz üzücü olabiliyor. Tabiki sizin kişisel harcamalarınız, ev kiranız, yemek giderleriniz durumu değiştirebilir. Almanya'da çalışıyorsanız ve döviz kazanıyorsanız bu durum biraz daha kolaylaşıyor.

Almanya'da Ev Kiraları Ne Kadar?

Öğrencilerin veya yeni mezunların merak ettiği konulardan biri de Almanya'da ev kiraları oluyor. Fiyatlar yaşayacağınız şehre, oturduğunuz mahalleye ve evin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.

Almanya'da ev kiralarını net olarak söyleyemesek de Statista verilerine göre bazı Avrupa şehirlerindeki mobilyalı ve tek yatak odalı bir dairenin ortalama aylık maliyetleri aşağıdaki gibidir.

kaynak: statista universitenitanit.com

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Sıralaması

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), 2022’de Dünyanın En Mutlu Ülkeleri’ raporunu yayınladı. Bu rapora göre Türkiye 112. Sırada. Aşağıdaki tabloda ilk 20 ülkeyi inceleyebilirsiniz.

Sıra Ülke
1 Finlandiya
2 Danimarka
3 İzlanda
4 İsviçre
5 Hollanda
6 Lüxemburg
7 İsveç
8 Norveç
9 İsrail
10 Yeni Zelanda
11 Avusturya
12 Avustralya
13 İrlanda
14 Almanya
15 Kanada
16 ABD
17 Birleşik Krallık
18 Çek Cumhuriyeti
19 Belçika
20 Fransa

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler veya erasmus yapma hevesi bulunan öğrencileri yurtdışı eğitim haberleri kategorimize davet ediyoruz. Bu kategoride yurtdışında erasmus yapan öğrencilerin tecrübelerine, en iyi öğrenci şehirlerine, Erasmus Plus ve ESC gönüllülük deneyimlerine, Aiesec projelerine ve Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili bilgilere ulaşabilir, faydalı içerikleri okuyabilirsiniz.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.