Amerika'da Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar?

Yurtdışı 10978 0 1 ay önce
Amerika'da Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar?

Yurtdışında çalışmak veya okumak her öğrencinin hayali. Amerika'da Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar konusuna değineceğiz. Peki, ABD'da yaşamak nasıl?

2022'de ABD'de Asgari Ücret Ne Kadar?

2022 Yılında dünya üzerinde beklenmeyen enflasyon oranları gerçekleşiyor. Eurostat üzerinden alınan verilere göre yılın ikinci yarısında ABD Asgari Ücret 1210 Euro olarak belirlenmiştir. Bu maaşı dolar cinsinden hesaplamak istersek de ABD Asgari Ücret 2022 yılında 1210 Dolar olacaktır.

ABD Asgari Ücret'in Yıllara Göre Değişimi

ABD asgari ücretinin yıllara göre değişimi aşağıdaki gibidir. Bağlı bulunan yılların ikinci yarıları baz alınarak oluşturulmuştur.

ABD 2022 Asgari Ücret

kaynak: Eurostat Universitenitanit.com

Türkiye 2022 Asgari Ücret

kaynak: Eurostat Universitenitanit.com

ABD'de Doktor Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde Tıp Fakültesi okuyan öğrenciler veya yeni mezunlar için yurtdışı alternatifleri de bulunuyor. Yurtdışında doktor olmak isteyen öğrencilere güzel haberlerimiz var. ABD'de doktor olmak isteyenler için ortalama maaşlar aşağıdaki gibidir.

ABD'de bir uzman yılda yaklaşık 230.000 dolar kazanırken, bir pratisyen hekim kabaca 161.000 dolar kazanıyor.

ABD'de Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Gelelim Yurtdışı mühendis maaşları araştırmasına. Pandemiden sonra uzaktan çalışma süreci giderek arttı. Böylece Türkiye’deki mühendisler de Yurtdışında çalışma fırsatlarını değerlendiriyorlar. Türkiye’den yurtdışına en çok başvuru yapan mühendislik meslekleri arasında bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, endüstri mühendisliği ve makine mühendisliği yer alıyor.

Amerika'da mühendis maaşları ortalama olarak 6200 Dolar civarındadır. Bu rakam U.S. Department of Labor verilerine göre derlenmiştir. ABD büyük bir ülke olduğu için maaaşlar değişkenlik gösterebilir.

ABD'deki En İyi 5 Üniversite

QS 2022 sıralamasına göre ABD'deki En İyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. ABD'de yüksek lisans yapmak isteyen adayların mutlaka tercih etmesi gereken üniversiteleri sizler için listeledik.

Sıra Üniversite Dünya Sıralaması
1 Massachusetts Institute of Technology (MIT) 1
2 Stanford University 3
3 California Institute of Technology (Caltech) 6
4 University of Chicago 10
5 University of Pennsylvania 13

ABD'de Yaşam Masrafları Nelerdir?

ABD'de yaşamak birçok kişinin hayali. Ancak Dolar veya Euro ile Türk Lirası karşılaştırılınca bu durum biraz üzücü olabiliyor. Tabiki sizin kişisel harcamalarınız, ev kiranız, yemek giderleriniz durumu değiştirebilir. ABD'de çalışıyorsanız ve döviz kazanıyorsanız bu durum biraz daha kolaylaşıyor.

ABD'de Ev Kiraları Ne Kadar?

Öğrencilerin veya yeni mezunların merak ettiği konulardan biri de ABD'de ev kiraları oluyor. Fiyatlar yaşayacağınız şehre, oturduğunuz mahalleye ve evin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.

ABD'de ev kiralarını net olarak söyleyemesek de Statista verilerine göre bazı Avrupa şehirlerindeki mobilyalı ve tek yatak odalı bir dairenin ortalama aylık maliyetleri aşağıdaki gibidir.

kaynak: statista universitenitanit.com

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Sıralaması

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), 2022’de Dünyanın En Mutlu Ülkeleri’ raporunu yayınladı. Bu rapora göre Türkiye 112. Sırada. Aşağıdaki tabloda ilk 20 ülkeyi inceleyebilirsiniz.

Sıra Ülke
1 Finlandiya
2 Danimarka
3 İzlanda
4 İsviçre
5 Hollanda
6 Lüxemburg
7 İsveç
8 Norveç
9 İsrail
10 Yeni Zelanda
11 Avusturya
12 Avustralya
13 İrlanda
14 Almanya
15 Kanada
16 ABD
17 Birleşik Krallık
18 Çek Cumhuriyeti
19 Belçika
20 Fransa

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler veya erasmus yapma hevesi bulunan öğrencileri yurtdışı eğitim haberleri kategorimize davet ediyoruz. Bu kategoride yurtdışında erasmus yapan öğrencilerin tecrübelerine, en iyi öğrenci şehirlerine, Erasmus Plus ve ESC gönüllülük deneyimlerine, Aiesec projelerine ve Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili bilgilere ulaşabilir, faydalı içerikleri okuyabilirsiniz.


Paylaş!

Puanla!
Skor: 5 ( 1 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder