Romanya'da Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar?

Yurtdışı 2512 0 1 ay önce
Romanya'da Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar?

Yurtdışında çalışmak veya okumak her öğrencinin hayali. Romanya'da Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadar konusuna değineceğiz. Peki, Romanya'da yaşamak nasıl?

2022'de Romanya'da Asgari Ücret Ne Kadar?

2022 Yılında dünya üzerinde beklenmeyen enflasyon oranları gerçekleşiyor. Eurostat üzerinden alınan verilere göre yılın ikinci yarısında Romanya Asgari Ücret 516 Euro olarak belirlenmiştir. Bu maaşı dolar cinsinden hesaplamak istersek de Romanya Asgari Ücret 2022 yılında 516 Dolar olacaktır.

Romanya Asgari Ücret'in Yıllara Göre Değişimi

Romanya asgari ücretinin yıllara göre değişimi aşağıdaki gibidir. Bağlı bulunan yılların ikinci yarıları baz alınarak oluşturulmuştur.

Romanya 2022 Asgari Ücret

kaynak: Eurostat Universitenitanit.com

Türkiye 2022 Asgari Ücret

kaynak: Eurostat Universitenitanit.com

Romanya'da Doktor Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde Tıp Fakültesi okuyan öğrenciler veya yeni mezunlar için yurtdışı alternatifleri de bulunuyor. Yurtdışında doktor olmak isteyen öğrencilere güzel haberlerimiz var. Romanya'da doktor olmak isteyenler için ortalama maaşlar aşağıdaki gibidir.

Romanya’da bir doktor maaşı ortlama 10.000 R. Leyi civarında olmakla beraber tıp asistanı maaşı ise ortalama 3.000 R. Leyi olarak belirlenmiştir.

Romanya'da Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Gelelim Yurtdışı mühendis maaşları araştırmasına. Pandemiden sonra uzaktan çalışma süreci giderek arttı. Böylece Türkiye’deki mühendisler de Yurtdışında çalışma fırsatlarını değerlendiriyorlar. Türkiye’den yurtdışına en çok başvuru yapan mühendislik meslekleri arasında bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, endüstri mühendisliği ve makine mühendisliği yer alıyor.

Romanya'da mühendis maaşı ortlama olarak 5889 R. Leyi'dir

Romanya'daki En İyi 5 Üniversite

QS 2022 sıralamasına göre Romanya'daki En İyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Romanya'da yüksek lisans yapmak isteyen adayların mutlaka tercih etmesi gereken üniversiteleri sizler için listeledik.

Sıra Üniversite Dünya Sıralaması
1 Babes-Bolyai University 1001-1200
2 Universitatea de Vest din Timisoara / West University of Timisoara 1001-1200
3 University of Bucharest 1001-1200
4 Alexandru Ioan Cuza University 1201+
5 Lucian Blaga University of Sibiu 1201+

Romanya'da Yaşam Masrafları Nelerdir?

Romanya'da yaşamak birçok kişinin hayali. Ancak Dolar veya Euro ile Türk Lirası karşılaştırılınca bu durum biraz üzücü olabiliyor. Tabiki sizin kişisel harcamalarınız, ev kiranız, yemek giderleriniz durumu değiştirebilir. Romanya'da çalışıyorsanız ve döviz kazanıyorsanız bu durum biraz daha kolaylaşıyor.

Romanya'da Ev Kiraları Ne Kadar?

Öğrencilerin veya yeni mezunların merak ettiği konulardan biri de Romanya'da ev kiraları oluyor. Fiyatlar yaşayacağınız şehre, oturduğunuz mahalleye ve evin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.

Romanya'da ev kiralarını net olarak söyleyemesek de Statista verilerine göre bazı Avrupa şehirlerindeki mobilyalı ve tek yatak odalı bir dairenin ortalama aylık maliyetleri aşağıdaki gibidir.

kaynak: statista universitenitanit.com

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Sıralaması

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), 2022’de Dünyanın En Mutlu Ülkeleri’ raporunu yayınladı. Bu rapora göre Türkiye 112. Sırada. Aşağıdaki tabloda ilk 20 ülkeyi inceleyebilirsiniz.

Sıra Ülke
1 Finlandiya
2 Danimarka
3 İzlanda
4 İsviçre
5 Hollanda
6 Lüxemburg
7 İsveç
8 Norveç
9 İsrail
10 Yeni Zelanda
11 Avusturya
12 Avustralya
13 İrlanda
14 Almanya
15 Kanada
16 ABD
17 Birleşik Krallık
18 Çek Cumhuriyeti
19 Belçika
20 Fransa

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler veya erasmus yapma hevesi bulunan öğrencileri yurtdışı eğitim haberleri kategorimize davet ediyoruz. Bu kategoride yurtdışında erasmus yapan öğrencilerin tecrübelerine, en iyi öğrenci şehirlerine, Erasmus Plus ve ESC gönüllülük deneyimlerine, Aiesec projelerine ve Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili bilgilere ulaşabilir, faydalı içerikleri okuyabilirsiniz.


Paylaş!

Puanla!
Skor: 10 ( 2 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder