Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Biyomühendislik Bölümü Nedir? Biyomühendislik İş Olanakları Nelerdir?

Biyomühendislik Bölümü Nedir? Biyomühendislik İş Olanakları Nelerdir?

Biyomühendislik bölümü nedir, Biyomühendislik iş olanakları nelerdir, Biyomühendislik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1262 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Biyomühendislik bölümü nedir?

Biyomühendislik, biyoloji, tıp ve mühendislik prensiplerinin birleştirilmesiyle oluşan bir disiplindir. Biyomühendislik, biyolojik sistemleri anlamak, hastalıkları tedavi etmek ve sağlığı iyileştirmek için mühendislik teknolojilerini kullanır. Bu alanda çalışan mühendisler, biyolojik sistemleri tasarlayabilir, üretebilir, karakterize edebilir ve kontrol edebilirler. Biyomühendislik bölümü, biyoloji, kimya, matematik, fizik ve mühendislik gibi birçok farklı alandan dersler içeren bir disiplindir. Öğrenciler, biyolojik sistemlerin ve biyomühendislik teknolojilerinin tasarımı, üretimi, analizi ve karakterizasyonu hakkında bilgi edinirler.

Biyomühendislik mezunu ne iş yapar?

Biyomühendislik mezunları birçok farklı sektörde iş bulabilirler. Bunlar arasında tıp, ilaç, biyoteknoloji, gıda, çevre, enerji, tarım ve savunma sektörleri yer alır. Mezunlar, biyoteknoloji şirketlerinde, araştırma laboratuvarlarında, üniversitelerde, hastanelerde ve hükümet kurumlarında çalışabilirler. Biyomühendislik mezunları, biyolojik sistemlerin tasarımı, üretimi, karakterizasyonu ve kontrolü konusunda uzman oldukları için, araştırma, üretim ve kalite kontrol gibi birçok farklı pozisyonda çalışabilirler.

Biyomühendislik bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Biyomühendislik bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Biyomühendislik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik (İngilizce) 60+2 438.49980 66934
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Biyomühendislik (İngilizce) 50+2 436.45167 68823
Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik 70+2 425.81540 78936
Marmara Üniversitesi Biyomühendislik (İngilizce) 70+2 418.77174 85963
Ege Üniversitesi Biyomühendislik (İngilizce) 70+2 418.71380 86011

2023 Biyomühendislik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Biyomühendislik bölümü dersleri nelerdir?

Biyomühendislik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Biyomühendislik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mikrobiyoloji
  • Moleküler Biyoloji
  • Biyopress Mühendisliği
  • Hayvan Doku Türleri
  • Immunoloji
  • Simülasyon ve Proses Analizleri
  • Biyomühendislik Tasarımı
  • Stoikiometri
  • Fizikokimya
  • Biyokimya

Biyomühendislik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Biyomühendislik bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş