Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Gemi Ve Yat Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Gemi Ve Yat Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Gemi ve Yat Tasarımı bölümü nedir, Gemi ve Yat Tasarımı iş olanakları nelerdir, Gemi ve Yat Tasarımı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1187 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Gemi ve Yat Tasarımı bölümü nedir?

Gemi ve Yat Tasarımı bölümü, gemi, yat, tekne ve diğer deniz araçları tasarımı ve mühendisliği alanında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu program öğrencilere, deniz araçları tasarımı, gemi inşaatı teknolojisi, denizcilik hukuku, malzeme bilimi, hidromekanik, denizcilik yönetimi ve diğer ilgili konuları öğretir.

Gemi ve Yat Tasarımı mezunu ne iş yapar?

Gemi ve Yat Tasarımı bölümünden mezun olanlar, gemi ve yat inşaatı, tasarım ve mühendislik firmalarında çalışabilirler. Ayrıca, denizcilik sektöründe, deniz taşımacılığı firmalarında, gemi klaslama kuruluşlarında, deniz araştırma ve geliştirme kuruluşlarında, kamu sektöründe ve savunma sanayiinde de iş imkanları bulunmaktadır. Mezunlar aynı zamanda kendi gemi ve yat tasarım şirketlerini de açabilirler.

Gemi ve Yat Tasarımı bölümünde en iyi 3 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Gemi ve Yat Tasarımı bölümünde en iyi 3 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Gemi ve Yat Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Maltepe Üniversitesi Gemi ve Yat Tasarımı (Burslu) 5+0 343.35415 188135
Maltepe Üniversitesi Gemi ve Yat Tasarımı (%25 İndirimli) 9+0 265.85463 427821
Maltepe Üniversitesi Gemi ve Yat Tasarımı (Ücretli) 16+0 206.98934 971566

2023 Gemi ve Yat Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Gemi ve Yat Tasarımı bölümü dersleri nelerdir?

Gemi ve Yat Tasarımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Gemi ve Yat Tasarımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Deniz Mekaniği
  • Yat Tasarımı
  • Gemi İnşaatı
  • Gemi Makineleri ve Ekipmanları
  • Gemilerin Performans Analizi
  • Yüzme Tankları ve Yapısal Analiz
  • Elektrik, Elektronik ve Kontrol Sistemleri
  • İnsan Faktörleri ve Denizcilik Yönetimi
  • Denizcilik Mühendisliği Malzemeleri
  • Gemi ve Yat Projesi Yönetimi

Gemi ve Yat Tasarımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Gemi ve Yat Tasarımı bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş