Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Halkbilimi Bölümü Nedir? Halkbilimi İş Olanakları Nelerdir?

Halkbilimi Bölümü Nedir? Halkbilimi İş Olanakları Nelerdir?

Halkbilimi bölümü nedir, Halkbilimi iş olanakları nelerdir, Halkbilimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 812 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Halkbilimi bölümü nedir?

Halkbilimi, bir toplumun kültürel mirası, gelenekleri, inançları, sanat ve edebiyatı gibi unsurlarını inceleyen ve belgeleyen bir bilim dalıdır. Halkbilimciler, toplumların kültürel zenginliklerini korumak, gelecek nesillere aktarmak ve keşfetmek için çalışırlar. Halkbilimi bölümü, öğrencilere bu alanda gerekli bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlar.

Halkbilimi mezunu ne iş yapar?

Halkbilimi bölümü mezunları, kültürel mirası koruma, müzecilik, turizm, eğitim, akademik araştırmalar ve kültür-sanat kurumları gibi çeşitli alanlarda iş bulabilirler. Ayrıca, özel sektörde de halkbilimi mezunlarının iş imkanları bulunmaktadır. Halkbilimi mezunları, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzeler, ören yerleri ve kültür merkezlerinde görev alabilirler. Bu kurumlarda, kültürel mirası koruma, sergilerin düzenlenmesi, etkinliklerin organize edilmesi gibi görevlerde çalışabilirler.

Halkbilimi bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Halkbilimi bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Halkbilimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Ankara Üniversitesi Halkbilimi 50+2 313.52012 266671

2023 Halkbilimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Halkbilimi bölümü dersleri nelerdir?

Halkbilimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Halkbilimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Halkbilimine Giriş
  • Halk Edebiyatı
  • Geleneksel Oyunlar ve Eğlence Biçimleri
  • Folklor ve Kültürel Bellek
  • Halk Bilgisi
  • Halk Müziği
  • Halk Sanatları
  • Halk Dansları
  • Halk Mutfak Kültürü
  • Halk Sağlığı ve Geleneksel Tıp

Halkbilimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Halkbilimi bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş