Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Geleneksel Türk Sanatları bölümü nedir, Geleneksel Türk Sanatları iş olanakları nelerdir, Geleneksel Türk Sanatları mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 951 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Geleneksel Türk Sanatları bölümü nedir?

Geleneksel Türk Sanatları bölümü, Türk sanatının köklü geçmişine sahip çıkarak, geleneksel el sanatları, hat, tezhip, minyatür, ebru, çini gibi alanlarda eğitim veren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler geleneksel Türk sanatlarının tarihi, teknikleri, malzemeleri, estetik ve felsefi yönleri hakkında bilgi edinirler. Öğrenciler, geleneksel Türk sanatlarına ilişkin araştırma yaparak, bu sanatların geliştirilmesine ve yaşatılmasına katkı sağlarlar.

Geleneksel Türk Sanatları mezunu ne iş yapar?

Geleneksel Türk Sanatları bölümünden mezun olanların iş olanakları genellikle müzeler, sanat galerileri, sanat merkezleri, turizm sektörü, eğitim kurumları, özel şirketler ve kamu kurumları gibi çeşitli kurumlarda bulunabilir. Mezunlar, sanat tarihçisi, sanat yöneticisi, müze uzmanı, sergi koordinatörü, turizm danışmanı, sanat danışmanı, sanat öğretmeni, araştırmacı, restorasyon uzmanı, küratör gibi alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, kendi atölyelerini açarak da seramik, çini, hat, ebru, minyatür gibi geleneksel Türk sanatlarının üretimini gerçekleştirebilirler.

Geleneksel Türk Sanatları bölümünde en iyi 4 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Geleneksel Türk Sanatları bölümünde en iyi 4 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 Geleneksel Türk Sanatları taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 Geleneksel Türk Sanatları taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Geleneksel Türk Sanatları bölümü dersleri nelerdir?

Geleneksel Türk Sanatları bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Geleneksel Türk Sanatları bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Türk El Sanatları
  • Türk Halk Bilimi
  • Türk Halk Dansları
  • Türk Halk Müziği
  • Türk Hattatlığı
  • Türk Minyatürü
  • Türk Sanat Tarihi
  • Türk Takı ve Süsleme Sanatları
  • Türk Tezhip Sanatı
  • Türk Yontma Taş Heykel Sanatı

Geleneksel Türk Sanatları bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Geleneksel Türk Sanatları bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş