Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Turizm İşletmeciliği Bölümü Nedir? Turizm İşletmeciliği İş Olanakları Nelerdir?

Turizm İşletmeciliği Bölümü Nedir? Turizm İşletmeciliği İş Olanakları Nelerdir?

Turizm İşletmeciliği bölümü nedir, Turizm İşletmeciliği iş olanakları nelerdir, Turizm İşletmeciliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 970 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Turizm İşletmeciliği bölümü nedir?

Turizm İşletmeciliği, turizm sektörüyle ilgili bilgi, beceri ve yönetim tekniklerinin öğretildiği bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler turizm endüstrisindeki işletmeleri yönetebilecekleri işletme becerileri ve stratejileri öğrenirler. Turizm İşletmeciliği bölümü, turizm sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmelerde çalışma fırsatı sunar.

Turizm İşletmeciliği mezunu ne iş yapar?

Turizm İşletmeciliği mezunları, turizm sektöründe faaliyet gösteren oteller, tatil köyleri, tur operatörleri, seyahat acenteleri, restoranlar, kafeler, konferans merkezleri, fuarlar ve diğer turizm işletmelerinde iş bulabilirler. Ayrıca turizm işletmelerindeki yönetim pozisyonlarına da yükselebilirler. Turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte, turizm işletmeciliği mezunlarının iş olanakları da giderek artmaktadır.

Turizm İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Turizm İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Turizm İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Turizm İşletmeciliği bölümü dersleri nelerdir?

Turizm İşletmeciliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Turizm İşletmeciliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Turizm İşletmelerinde Muhasebe ve Finans Yönetimi
  • Turizm İşletmelerinde İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Turizm İşletmeleri Yönetimi
  • Pazarlama Yönetimi
  • Turizm İşletmelerinde Hizmet Kalitesi Yönetimi
  • Proje Yönetimi
  • Turizm Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Turizm Hukuku ve Mevzuatı
  • Turizm İstatistikleri ve Araştırma Yöntemleri
  • Kültür ve Turizm İlişkisi

Turizm İşletmeciliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Turizm İşletmeciliği bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş