Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Türkoloji Bölümü Nedir? Türkoloji İş Olanakları Nelerdir?

Türkoloji Bölümü Nedir? Türkoloji İş Olanakları Nelerdir?

Türkoloji bölümü nedir, Türkoloji iş olanakları nelerdir, Türkoloji mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1206 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Türkoloji bölümü nedir?

Türkoloji, Türk dili, edebiyatı, kültürü ve tarihi gibi konuları akademik düzeyde inceleyen bir bölümdür. Türkoloji bölümü öğrencileri, Türk kültürüne dair derin bir anlayış geliştirmek ve Türk dili, edebiyatı ve tarihi hakkında bilgi sahibi olmak için eğitim alırlar.

Türkoloji mezunu ne iş yapar?

Türkoloji mezunları, birçok farklı alanda çalışma imkanı bulabilirler. Bunlar arasında Türk dili öğretmenliği, çevirmenlik, yayıncılık, araştırmacılık, turizm sektörü, diplomatlık gibi alanlar yer alır. Ayrıca uluslararası şirketlerde veya devlet kurumlarında, Türkiye'ye ilgi duyan yabancılarla çalışmak için de Türkoloji mezunlarına ihtiyaç duyulabilir.

Türkoloji bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Türkoloji bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Türkoloji taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Türkoloji bölümü dersleri nelerdir?

Türkoloji bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Türkoloji bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Türk Dili Tarihi
  • Türk Dilbilgisi
  • Türk Şiveleri
  • Türk Edebiyatı Tarihi
  • Türk Halk Edebiyatı
  • Türk Düşünce Tarihi
  • Türk Mitolojisi
  • Türk Hukuk Tarihi
  • Türk Sanat Tarihi
  • Türk Dünya Görüşü

Türkoloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Türkoloji bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş