Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Geleneksel Tekstillerin Korunması Ve Restorasyonu Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Geleneksel Tekstillerin Korunması Ve Restorasyonu Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 394 Güncelleme: 7 ay önce 7 ay önce

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümü nedir?

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümü, kültürel mirasımızı oluşturan geleneksel tekstil ürünlerinin korunması, onarımı ve yeniden üretilmesi konularında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, geleneksel dokumaların, nakışların, kilimlerin, halıların ve diğer tekstil ürünlerinin tarihini, kültürünü ve tekniklerini öğrenirler. Bu bölümde ayrıca malzeme bilimi, koruma ve restorasyon teknikleri, müzecilik ve kültürel turizm gibi konular da ele alınabilir.

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu mezunu ne iş yapar?

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümünden mezun olanlar, müzelerde, özel koleksiyonlarda, restorasyon atölyelerinde, turizm sektöründe, sanat galerilerinde ve kamu kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, tekstil ve moda tasarımı sektörlerinde de iş fırsatları bulunabilir.

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümü dersleri nelerdir?

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tarihî dokuma sanatı
  • Tarihî dokuma örnekleri ve sınıflandırılması
  • Kumaş analiz yöntemleri
  • Koruma ve restorasyon teknikleri
  • Tarihî tekstillerin muhafazası
  • Restorasyon örnekleri ve uygulamaları
  • Tarihî tekstillerin sergilenmesi
  • Dokuma atölyesi çalışmaları
  • Dokuma tasarımı ve uygulaması
  • Tarihî tekstil materyallerinin tanıtımı

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Geleneksel Tekstillerin Korunması ve Restorasyonu bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş