Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Mühendislik Programları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Mühendislik Programları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Mühendislik Programları bölümü nedir, Mühendislik Programları iş olanakları nelerdir, Mühendislik Programları mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 778 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Mühendislik Programları bölümü nedir?

"Mühendislik Programları" ifadesi çok genel bir ifade olduğu için hangi mühendislik disiplinlerini kapsadığına bağlı olarak farklı anlamlar taşıyabilir. Genel olarak, mühendislik programları, mühendislik disiplinlerinin temel prensiplerini ve uygulamalarını içeren bir dizi dersi kapsayan bir eğitim programıdır.

Mühendislik Programları mezunu ne iş yapar?

Bu programlar, öğrencilere temel matematik, fizik, kimya ve bilgisayar bilimi prensiplerinin yanı sıra mühendislik disiplinlerine özgü konuları da öğretirler. Öğrenciler, bu programları tamamladıktan sonra, mühendislik mesleğinde birçok farklı alanda kariyer yapabilirler. Mühendislik programlarından mezun olanlar, özellikle savunma sanayi, havacılık, otomotiv, makine, yazılım ve enerji sektörleri gibi teknik sektörlerde çalışma fırsatı bulabilirler. Bunun yanı sıra, danışmanlık, eğitim, araştırma ve geliştirme, kamu sektörü ve sivil toplum gibi farklı sektörlerde de iş imkanları olabilir.

Mühendislik Programları bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Mühendislik Programları bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mühendislik Programları taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Mühendislik Programları bölümü dersleri nelerdir?

Mühendislik Programları bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Mühendislik Programları bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Matematik
  • Fizik
  • Kimya
  • Bilgisayar Programlama
  • Elektrik Devreleri
  • Kontrol Sistemleri
  • Mekanik Tasarım
  • Malzeme Bilimi
  • Termodinamik
  • Sistem Analizi ve Tasarımı

Mühendislik Programları bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Mühendislik Programları bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş