Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Geleneksel El Sanatları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Geleneksel El Sanatları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Geleneksel El Sanatları bölümü nedir, Geleneksel El Sanatları iş olanakları nelerdir, Geleneksel El Sanatları mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1138 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Geleneksel El Sanatları bölümü nedir?

Geleneksel El Sanatları bölümü, geleneksel el sanatları tekniklerini öğretmek ve korumak amacıyla tasarlanmış bir eğitim programıdır. Bu program genellikle Türk el sanatları, el dokuma, seramik, ahşap oyma, ebru, hat sanatı gibi alanlarda yoğunlaşır ve öğrencilere bu sanatların tekniklerini öğretir. Ayrıca, geleneksel el sanatlarına ilişkin kültürel değerlerin ve tarihinin korunması, sergilenmesi ve yeniden canlandırılması da önemli bir amaçtır.

Geleneksel El Sanatları mezunu ne iş yapar?

Geleneksel El Sanatları bölümünden mezun olanlar, el sanatlarına ilişkin öğretmenlik yapabilirler veya el sanatları ile ilgili atölye, galeri veya müzelerde çalışabilirler. Ayrıca, özel sektörde el sanatları üretimi yapan firmalarda, tasarımcılar ve koleksiyoncular gibi farklı pozisyonlarda çalışma imkanı da mevcuttur. Ayrıca, kendi işini kurarak el sanatları üretimi yapmak ve satış yapmak da bir seçenek olabilir.

Geleneksel El Sanatları bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Geleneksel El Sanatları bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 Geleneksel El Sanatları taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 Geleneksel El Sanatları taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Geleneksel El Sanatları bölümü dersleri nelerdir?

Geleneksel El Sanatları bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Geleneksel El Sanatları bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • El sanatları tarihi
  • Geleneksel el sanatları teknikleri
  • Çömlekçilik
  • Dokuma
  • Tahta oymacılığı
  • Kösele işleme
  • Cam işleme
  • Metal işleme
  • Deri işleme
  • Seramik yapımı

Geleneksel El Sanatları bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Geleneksel El Sanatları bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş