Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Film Tasarımı Ve Yönetmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Film Tasarımı Ve Yönetmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümü nedir, Film Tasarımı ve Yönetmenliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1001 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümü nedir?

Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümü, sinema endüstrisi için film yapım sürecinin tüm aşamalarını öğreten bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrencilere, senaryo yazımı, kamera teknikleri, film yapımı, oyuncu yönetimi, film tarihi, ses tasarımı, kurgu ve post prodüksiyon gibi konular öğretilir.

Film Tasarımı ve Yönetmenliği mezunu ne iş yapar?

Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümü mezunları, sinema sektöründe birçok farklı pozisyonda çalışabilirler. Özellikle, film yönetmenleri, kamera operatörleri, senaryo yazarları, prodüksiyon yönetmenleri, görüntü yönetmenleri, kurgucular, ses mühendisleri ve diğer teknik ekipler gibi iş olanakları mevcuttur. Ayrıca, özel prodüksiyon şirketleri, televizyon kanalları, reklam ajansları, medya şirketleri ve dijital platformlar da iş fırsatları sunmaktadır. İş olanakları arasında, film yönetmenliği, senaryo yazarlığı, prodüksiyon yönetmenliği, kamera operatörlüğü, görüntü yönetmenliği, kurgu, ses ve müzik tasarımı, oyuncu yönetimi, film eleştirmenliği, film dağıtımı, film pazarlama yöneticiliği ve post prodüksiyon uzmanlığı gibi pozisyonlar bulunmaktadır. Ayrıca, film festivalleri, film yapımcıları ve dağıtımcıları gibi sinema endüstrisi içindeki diğer kuruluşlar da iş fırsatları sunmaktadır.

Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Film Tasarımı ve Yönetmenliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarımı ve Yönetmenliği 35+1 370.47496 62048

2023 Film Tasarımı ve Yönetmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Yönetmenlik
  • Film Tarihi
  • Film Eleştirisi
  • Film Kuramı
  • Kurgu
  • Post-Prodüksiyon
  • Prodüksiyon Tasarımı
  • Sanat Yönetmenliği
  • Görüntü Yönetmenliği
  • Senaryo Yazarlığı

Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Film Tasarımı ve Yönetmenliği bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş