Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü nedir, Gastronomi ve Mutfak Sanatları iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1603 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü nedir?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, yiyecek ve içecek sektöründe kariyer yapmak isteyen öğrencilere yönelik bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, yiyecek ve içeceklerin üretimi, sunumu, pazarlaması ve tarihçesi gibi konuları öğrenirler. Ayrıca, farklı kültürlerin mutfaklarına da odaklanırlar ve geleneksel tariflerin modern yorumlarını yaparak yaratıcılıklarını kullanırlar.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları mezunu ne iş yapar?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olanlar, yiyecek ve içecek endüstrisinde çeşitli kariyer fırsatları bulabilirler. Restoranlarda aşçı, şef, sommelier, garson veya yönetici olarak çalışabilirler. Ayrıca, yemek tarifi yazarı, yiyecek blog yazarı, yiyecek fotoğrafçısı veya yiyecek pazarlamacısı olarak da çalışabilirler. Bazı mezunlar, yemek şovlarında sunucu veya yarışmacı olarak da yer alabilirler.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Gastronomi ve Mutfak Sanatları taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Yüksekokul) (İngilizce) (Burslu) 9+0 488.87597 446
Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları (İngilizce) (Burslu) 10+0 467.89386 1168
İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Yüksekokul) (Yüksekokul) (İngilizce) (Burslu) 7+0 457.57094 1884
Bahçeşehir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Yüksekokul) (Yüksekokul) (İngilizce) (Burslu) 7+0 453.34897 2241
İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları (İngilizce) (Burslu) 8+0 446.99508 2993

2023 Gastronomi ve Mutfak Sanatları taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü dersleri nelerdir?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mutfak Üretim Teknikleri
  • Menü Planlama ve Yemek Sunumu
  • Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği
  • Gıda Güvenliği ve Hijyeni
  • Mutfak Sistemleri ve Organizasyonu
  • Mutfak Malzeme ve Ekipmanları
  • Mutfak Sanatları Tarihi ve Kültürü
  • Lezzet ve Tatların Analizi
  • Mutfakta Yaratıcılık ve İnovasyon
  • Mutfakta Maliyet ve Finans Yönetimi

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş