Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü nedir, Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 581 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü nedir?

Kümes hayvanları yetiştiriciliği bölümü, özellikle tavuk, hindi, kaz, ördek gibi hayvanların üretimi ve yönetimi konusunda eğitim veren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, hayvanların sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi, yemleme, barınak yönetimi, hastalık önleme, pazarlama ve satış gibi konular üzerine çalışırlar.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği mezunu ne iş yapar?

Kümes hayvanları yetiştiriciliği mezunları, tarım sektöründe ve özellikle de kümes hayvanı yetiştiriciliği işletmelerinde çalışabilirler. Yem ve yem katkı maddeleri üreten firmalar, veteriner klinikleri, tarım danışmanlık firmaları gibi alanlarda da iş imkanları bulunmaktadır. Kümes hayvanları yetiştiriciliği mezunları ayrıca, tarım bakanlığı gibi devlet kurumlarında görev alabilirler. Ayrıca, gıda üretimi, denetimi ve kalite kontrolü yapan kurumlar da iş olanakları sunmaktadır.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü dersleri nelerdir?

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kümes Hayvanları Biyolojisi
  • Kümes Hayvanları Anatomisi ve Fizyolojisi
  • Kümes Hayvanları Beslenmesi
  • Kümes Hayvanları Hastalıkları
  • Kümes Hayvanları Islahı
  • Yumurta Üretimi
  • Etlik Piliç Yetiştiriciliği
  • Hindi Yetiştiriciliği
  • Yerli ve Yabancı Tavuk Irkları
  • Kümes Hayvanları İşletmeciliği

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş