Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Galatasaray - Fenerbahçe Rekabetinin Tarihi

Galatasaray - Fenerbahçe Rekabetinin Tarihi

Galatasaray - Fenerbahçe rekabeti, dünyanın en büyük derbileri arasında senelerdir en iyi rekabetler arasında gösterilmektedir. Galatasaray -Fenerbahçe maçları neden bu kadar zorlu geçiyor?

Socialing GOOGLE Abone Ol 1392 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Uluslararası Derbi

Galatasaray ile Fenerbahçe, Türkiye'de futbol takımları olarak en popüler ve rekabetçi iki takımdır. Bu iki takım arasındaki mücadele, "Uluslararası Derbi" olarak da bilinir ve Türkiye'de en çok izlenen ve taraftarlar tarafından en çok beklenen maçlardan biridir.

Takımların Tarihi

Galatasaray, 1905 yılında kurulmuş bir takımdır ve İstanbul'da Galatasaray Lisesi'nin öğrencilerinden oluşan bir grup tarafından kurulmuştur. Fenerbahçe ise 1907 yılında kurulmuştur ve İstanbul - Kadıköy - Fenerbahçe semtinde yaşayan bir grup tarafından kurulmuştur.

İlk maçın Galibi: Galatasaray

GS - FB arasındaki ilk maç, 1934 yılında oynanmıştır ve o Galatasaray Türkiye Futbol Şampiyonası'nı kazanmıştır. Bu maçtan sonra Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki rekabet daha da artmış ve bu iki takım arasındaki maçlar her zaman yoğun bir atmosfer içinde oynanmıştır.

Taraftarların İlgisi

Bu iki takım arasındaki maçlar, Türkiye'de futbol tarihinin en önemli maçlarından biri olarak kabul edilir ve her iki takımın taraftarları tarafından büyük bir heyecanla takip edilir. Bu iki takım arasındaki rekabet, futbol tarihinde eşine az rastlanır bir şekilde süregelmektedir ve bu iki takım arasındaki maçlar her zaman olduğu gibi bugün de büyük bir ilgi görmektedir.

GS - FB Son 10 Maç

Galatasaray Fenerbahçe arasında oynanan son 10 maç aşaığaki gibidir:

Derbide En Çok Oynayan Futbolcular

GS - FB derbisinde en çok Turgay Şeren (56), Cüneyt Tanman (53), Esat Kaner (49), Şeref Has (49), Fikret Arıcan (46) ve Müjdat Yetkiner (46) forma giymiştir. GS - FB tarihinde en çok gol atan oyuncu 29 golle Zeki Rıza Sporeldir. Tanju Çolak ise ikinci sırada gelmektedir. Üçüncü sırada ise Galatasarayın efsanevi futbolcusu Metin Oktay bulunmaktadır.

Derbide En Çok Kazanan Kim?

Derbi tarihindeki tüm maçları toplasak Fenerbahçe 146 kez, Galatasaray da 124 kez galip gelmiştir. Böylece Fenerbahçe daha çok galip gelen taraftır.

Türkiye Kupasını En Çok Kim Kazandı?

Türkiye Liginin aksine bu kez de Galatasaray 13 kez galip gelmiş, Fenerbahçe ise 3 kez kazanabilmiştir.

En Çok Derbiye Çıkan Oyuncular

Fenerbahçe'nin efsanesi Alex, Galatasaray'ın ise mükemmel file bekçisi Muslera en çok derbiye çıkan oyuncular olarak tarihe isimlerini yazdırmışlardır.

En Çok Derbi Kazanan Teknik Direktör

Derbi tarihinde en çok derbi kazanan teknik direktör Fatih Terim'dir. Toplam 6 derbi galibiyeti bulunmaktadır.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.